bمقاله نانو ذرات ویروسی و شبه ویروسی در ساخت واکسن های نسل جدید و نوین · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مقاله نانو ذرات ویروسی و شبه ویروسی در ساخت واکسن های نسل جدید و نوین

چکیده: در این مقاله که درباره نانو ذرات ویروسی و شبه ویروسی در ساخت واکسن های نسل جدید و نوین آورده شده است چین بیان می شود که، در حال حاضر عمده واکسن هایی که در برابر بیماری های عفونی  حفاظت می کنند مبتنی بر پاتوژن ضعیف شده یا غیر فعال هستند. ذرات شبه ویروسی (VLP) ، که شامل پروتئین های کپسید آغاز کننده پاسخ ایمنی اما فاقد مواد ژنتیکی برای تکثیر هستند و برای ارتقاء ایمنوژنسیتی و توسعه واکسن در بری موارد تایید شده اند. علاوه بر این بسیاری از این VLP ها می توانند به عنوان پلت فرم های مولکولی برای ترکیب ژنتیکی یا اتچمنت شیمیایی اپی توپ های آنتی ژنیک هترولوگوس استفاده شوند. این روش نشان داده که حفاظت ایمنی علیه اپی توپ های خارجی در بسیاری از موارد ایجاد شده است. VLP ها و نانوذرات مبتنی بر ویروس های زیادی برای استفاده به عنوان پلت فرم اپی توپ و واکسن توسعه یافته اند. این ذرات دارای پتانسیل برای افزایش اثر بخشی واکسن های نسل جدید اخیر و همچنین درمان بیماری هایی فاقد واکسن موثر هستند.

جمع بندی

واکسن های مبتنی بر ویروس ها یکسری مشکلات مشابه با سایر واکسن ها را به اشتراک می گذارند. VLP ها وعده های بیشتری نسبت به سایر واکسن های زیر واحدی می دهند زیرا آنها دارای ساختارهای کونفوماسیونی معتبرو ایمنی بیشتر به دلیل نداشتن مواد ژنتیکی هستند. موفقیت ذرات مبتنی بر HPV و HBV در انسان ها موجب علاقه مندی شدید در توسعه VLP ها VNP ها به ویژه مهندسی آنتی ژن های ساختاری کمپلکس و سیستم فرستادن آنتی ژن چندتایی شده است.

چندین مانع بالقوه برای توسعه واکسن ها بر پایه ی ویروس با توجه به آورئن این ذرات از ابزار تحقیقاتی به استفاده در جمعیت های بیمار وجود دارد. یکی از آنها نگرانی سمیت بالقوه بیش از حد نانوذرات داخل بدن انسان است. سرعت پایین زیست تخریبی برخی از مواد، توانایی (گستردگی) غشاء های بیولوژیکی گسترده، و سطوح گسترده و واکنش پذیری بالا شاید منجر به تاثیرات سمی غیرقابل قبول در انسان شود. مشکل دیگر پیچیدگی مطالعات بالینی است. از آن جایی که معمولا واکسن ها در انسان های سالم از نوزاد تا بالغ تجویز می شود ف آزمایش در پستانداران غیر انسان نیاز دارد امنیت و تحمل پذیری واکسن را نشان دهد. علاوه براین، مطالعات پیش کلینیکی (پیش بالینی) شامل ایمن سازی و بالافاصله بعد از آن آلودگی برای آزمایشات محافظتی است. آزمایشات انسانی نیاز دارد منتظر شدن برای اینکه بیماری شیوع پیدا کند که قبل آن باید حفاظت آنالیز شده باشد. با این حال مزایای سلامتی انسان در طول تاریخ ارزشمند تر از این مشکلات و نقص ها است که برای این.واکسن ها در نظر گرفته می شوند. واکسن ها یکی از موثرترین وسایل بهبود بهداشت جهانی در سراسر دنیا هستند که بهبود مستمر ایمنی پایدار و موثر را تضمین می کند.

زبان مقاله: انگلیسی

توضیحات: مجله نانوپزشکی و نانوبیوتکنولوژی

کلید واژه ها: نانو، نانو ذرات، واکسن، توسعه واکسن ها، آزمایشات محافظتی،

برای مشاهده مقالات بیشتر کلیک کنید

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *