bمقاله سیستم ایمنی و حمله خواب · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مقاله سیستم ایمنی و حمله خواب

در مقاله پزشکی سیستم ایمنی و حمله خواب به بررسی و بیان موضوع، پرداخته شده است.
اگر نارکولپسی یک بیماری اتوایمیون مغزی باشد، احتمالا می توان دیگر بیماری های این چنینی را نیز کشف و بررسی نمود. ضایعات هیپوکرتینی منجر به بروز فنوتیپ مشخصی می شوند (مثل نارکولپسی/کاتاپلکسی) و در نتیجه می توان چنین فنوتیپ هایی در بیماری را بررسی نمود (مشابه با آتاکسی اتوایمیون و از بین رفتن سلول های پورکینژ). در واقع با درنظر گرفتن پلاستیسیتی مغز، فنوتیپ های خاص (علائم بالینی خاص) ندرتا در اثر ایجاد ضایعات نوروشیمیایی مستقل (تنها در یک جز مستقل در مغز) به وجود می آیند. احتمالا این نکته به علت اینست که جهت بروز یک عملکرد در مغز اجزا سلولی و ملکولی مختلفی با یکدیگر همکاری می کنند.
در واقع در مورد خواب، برای مثال همه علائم پس از ایجاد ضایعات بزرگ در مغز پدیدار می شوند. در نتیجه احتمال این می رود که در دیگر بیماری های اتوایمن که در نواحی خاصی از مغز رخ می دهد، مثلا نورون های خاصی از بین می روند، علائم بالینی غیراختصاصی نیز وجود داشته باشد؛ برای مثال ممکن است علائم روانی هم پوشانی نیز با دیگری بیماری ها بروز یاید (منظور کلی اینست که به علت درگیری مناطق مختلف مغزی در یک بیماری، علائم بروز یافته اختصاصی نیستند و لذا علائم بالینی بیماری های مختلف با هم همپوشانی دارند). نتایج منتشر شده از مطالعات GWAS در مورد اسکیزوفرنی و بیماری دو قطبی نشان داده که لوکوس های خاص HLA با بروز این بیماری ها مرتبط است. امید آن می رود که نارکولپسی نه تنها به ما اطلاعات ارزشمندی در مورد خواب فراهم کند، بلکه ما را در درک دیگر بیماری های اتوایمن یاری کند.

Download (PDF, 363KB)

زبان مقاله: انگلیسی

توضیحات: رشته های مرتبط با مقاله سیستم ایمنی و حمله خواب پزشکی و گرایش های مرتبط با مقاله سیستم ایمنی و حمله خواب مغز و اعصاب و روانپزشکی می باشد و دانشگاه تهیه کننده آن گروه روانپزشکی و علوم رفتاری، ایالات متحده آمریکا

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *