bمقاله بررسی پانسمان زخم کیتوزان و آلژینات · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مقاله بررسی پانسمان زخم کیتوزان و آلژینات

در مقاله بررسی پانسمان زخم کیتوزان و آلژینات به بررسی موضوع در ارتباط با بازار جهانی معالجه زخم، نظریه بهبود زخم مرطوب، طبقه بندی محصولات پانسمان زخم، آلژینات و کیتوزان در پانسمان زخم پرداخته شده است.

پوست به عنوان بزرگترین ارگان بدن در نظر گرفته شده است و بسیاری نقش‌های مختلف دارد. اپیدرم یا لایه بیرونی بیشتر از سلول های مرده با پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است. آن یک لایه ضد آب ایجاد می‌کند و مسئول محافظت در برابر محیط است. درم یا لایه میانی از سلول‌های زنده ساخته شده است. آن همچنین دارای عروق خونی و اعصاب که از عبور می‌کنند و در درجه اول مسئول ساختار و پشتیبانی است.لایه چربی زیر جلدی در درجه اول مسئول عایق و جذب شوک می‌باشد. سلول های سطح پوست با ریزش پوست‌های از لایه زیرین تا رویی دائما در حال بازسازی هستند. ترمیم زخم مخاطی صرفا افزایش در این روند طبیعی است.

علم بهبود زخم به عنوان “سه عمل التیام بخش” بر روی یک لوح ‌گلی که یکی از قدیمی‌ترین متون پزشکی ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد می‌باشد، ثبت شده است. آن سه عمل به این صورت توصیف شده‌اند: شستن زخم؛ گچ گرفتن و پانسمان زخم اگر چه پیشرفت قابل توجهی در علم بهبود زخم امروزه وجود داشته، به نظر می‌رسد موضوع اساسی آن‌ یکسان است.

اثر جوزف لیستر و لویی پاستور پایه درستی برای مدیریت عفونت با شناسایی علت و توسعه روش‌های جلوگیری از آن بنا نهاد. لویی پاستور ثابت کرد که باکتری خود به خود تولید نمی‌شود، بلکه از یک منبع خارجی به زخم وارد می‌شود. این یافته ها حمایت لیستر از شستشوی مکرر با آب و صابون تقویت نمود و او را ترغیب به جستجو جهت یافتن راهی برای از بین بردن باکتری ها ، یا “روش های ضد‌عفونی‌کننده” نمود – که یک پیشرفت عمده در زمینه بهبود زخم بود. روش ضد عفونی کننده به مدت کوتاهی با “تکنیک گندزدایی(aseptic)،” که در آن از یک محیط استریل برای جلوگیری از بروز عفونت استفاده می‌شود دنبال شد.

نتیجه گیری:

ترمیم زخم یک فرایند پیچیده است که می تواند با تعدادی از عوامل به خطر بیافتد. با وجود مراقبت های مناسب، برخی از زخم‌ها موفق به درمان در حالت مناسب نشده و ممکن است مزمن شوند. از مطالعات مختلف گزارش شده به نظر می‌رسد که کیتوزان یک ماده پانسمان بسیار عالی برای مصارف بهبود زخم است. یک ترکیب بهینه از آلژینات و کیتوزان، که به صورت بالینی برای درمان زخم های مزمن مورد آزمایش قرار گرفته، اکنون می تواند به صورت تجاری برای همین منظور مورد استفاده قرار گیرد.و همچنین این ماده به میلیون‌ها نفر از بیماران با زخم های مزمن التیام نیافته کمک خواهد کرد.

زبان مقاله: انگلیسی

توضیحات: رشته های مرتبط با این مقاله شامل مهندسی پزشکی، شیمی، پزشکی و زیست شناسی و گرایش های مرتبط با این مقاله شامل بیومواد، بیومکانیک‌، شیمی دارویی، فارماکولوژی، علوم سلولی و مولکولی، بیو شیمی و نانوفناوری پزشکی، است.

 

کلید واژه ها: دندریمر، پلی استر، شیمی، واکنش تیول، دندریمر های هیدروکسیل،

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *