bعوارض میوم رحم چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
عوارض میوم رحم چیست؟

علت واقعی میوم رحم هنوز بخوبی مشخص نشده است ولی اکثر میومها در خانمها در سن باروری ایجاد می شوند. قبل از اینکه بدن شروع به تولید استروژن بکند، میوم ایجاد نمی شود. میومها در دوران حاملگی بسرعت بزرگ می شوند چون مقادیر زیادی هورمون استروژن در دوران حاملگی تولید می شود. بنابراین ایجاد و رشد میوم وابسته به هورمون استروژن می باشد. با شروع یائسگی رشد میوم متوقف شده و کم کم چروکیده می شود. عضلات رحم از نوع عضلات صاف هستند. یک فیبر عضلانی شروع به تکثیر شدن می کند و سرانجام تبدیل به یک توده ای می شود که می توان آنرا از بافت اطراف افتراق داد.

میوم رحم

عوارض میوم رحم

کم خونی:

در بعضی موارد بعلت وجود میوم میزان خونریزی در پریودهای ماهانه زیاد است و سبب کم خونی می شود.

درد شدید شکمی:

بعضی میو مهای رحمی توسط یک ساقه به رحم چسبیده اند. اگر ساقه میوم پیچ بخورد سبب درد شدید ناگهانی شکم می شود و بیمار حالت اورژانسی به خود می گیرد و باید جراحی گردد.

حاملگی:

معمولا میوم رحم تداخلی با حاملگی طبیعی ندارد ولی در بعضی موارد میو م رحم سبب انسداد دهانه رحمی لوله های رحمی شده و جلوی ورود تخمک به داخل رحم را می گیرد و یا اینکه میو م رحم سبب انسداد گردن رحم شده و اجازه نمی دهد اسپرم وارد حفره رحم شود. در چنین مواردی حاملگی مواجه با مشکل خواهد شد. اگر میوم زیر مخاطی باشد ممکن است از لانه گزینی جنین جلوگیری نماید. در چنین مواردی میو م رحم باید خارج شود.

روش تشخیص میوم   رحم

اگر پزشک بر اساس شرح حال بیمار مشکوک به وجود میو م رحم باشد می تواند آنرا با درخواست سونوگرافی و یا ام آر آی تشخیص دهد. ام آر آی در تشخیص وجود میو م رحم، اندازه، محل و تعداد آن بسیار دقیق است.

منبع :.safarinejad.ir

مطالب مرتبط :

درمان عفونت قارچی 

علل عفونت قارچی در زنان

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *