bعلت اختلالات قاعدگی در زنان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علت اختلالات قاعدگی در زنان

مهمترین مشکلات مرتبط با جریان اختلالات قاعدگی ، قاعدگی همراه با درد، توقف قاعدگی، قاعدگی بیش از حد و تنش پیش از قاعدگی است که این آخری در بخش بعدی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این اختلالات قاعدگیکاملاً شایع هستند، اما طبیعی نیستند

اختلالات قاعدگی

* اختلالات قاعدگی– آمنوره اولیه:

یکی ازاختلالات قاعدگی آمنوره اولیه است و هنگامی ست که دختر نوجوان نخستین عادت ماهانه خود را تجربه نمیکند. (فقدان کامل قاعدگی در زمان بلوغ).
در صورتی که دختری در سن ۱۶ سالگی قاعده نشده باشد و یا تا سن ۱۴ سالگی صفات ثانویه جنسی در وی پدید نیامده باشد، باید به پزشک مراجعه کند. علل آمنوره اولیه بلوغ دیررس میباشد که در دختران ورزشکار و یا خیلی لاغر شایع میباشد. نابهنجاریهای مادرزادی نظیر غیر طبیعی بودن ساختمان اعضای تناسلی و یا فقدان آنها، مسدود بودن کامل پرده بکارت و نشانگان ترنر(TURNER SYNDROME) -اختلالات غدد درونریز، اختلالات تغذیه ای و بیماریهای عمومی بدن نیز در بروز آمنوره اولیه دخیل هستند.

*آمنوره ثانویه:

یکی از اختلالات قاعدگی آمنوره ثانویه است و هنگامی ست که زن قبلا قاعدگی را تجربه کرده است اما ناگهان قاعدگی وی قطع می گردد که به آن اختلالات قاعدگی آمنوره ثانویه می گویند .
علل اختلالات قاعدگی آمنوره ثانویه که یکی از اختلالات قاعدگی است عبارت است از: ۱-حاملگی. ۲-شیر دهی. ۳-یائسگی و یا یائسگی پیش رس(پیش از ۴۰ سالگی). ۴-جراحی و برداشتن رحم(هیسترکتومی) و تخمدانها. ۵-قطع مصرف قرصهای ضد بارداری و یا دیگر روشهای جلوگیری از بارداری هورمونی. ۶-مصرف قرصهای ضد بارداری. ۷-تومورهای غده هیپوفیز. ۸-اختلالات تغذیه ای نظیر پرخوری عصبی وبی اشتهایی عصبی.

آمنوره یا توقف جریان قاعدگی:

توقف جریان قاعدگی در طول حاملگی و در دوران یائسگی طبیعی است، اما در زمان‌های دیگر غیرطبیعی است. درست است که برخی زنان دارای پریودهای بسیار کمی هستند، اما این مسئله ظاهراً برای نوع خاصی از آن‌هاست و نمی‌توان آن را توقف جریان قاعدگی گفت. با این حال، اگر پریودها برای چند سال کاملاً عادی بوده و سپس ناگهان متوقف شده یا چرخۀ قاعدگی از از چند گاهی قطع شود، این نشان دهندۀ وضعیت ضعیف و ناتوان بدن به ویژه در اندام جنسی میباشد. دلایلی که باعث بروز این شرایط می‌شود کم‌خونی، نگرانی، ناراحتی، ترس یا سایر اختلالات روحی و روانی حاد، نقص در رحم، سل، جابه‌جایی رحم و ضعف، به ویژه بعد از یک بیماری حاد می باشد.

منبع :blogfa.com

مطالب مرتبط :

چای گل سرخ برای درمان درد های قاعدگی

مسکن های طبیعی برای دردهای قاعدگی

اطلاعات پزشکی

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *