bعفونت ادراری در بارداری · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
عفونت ادراری در بارداری

عفونت ادراری در بارداری : این بیماری از جمله شایعترین بیماری های موجود در خانواده ها به حساب می آید. در بسیاری از موارد در صورتی که بیمار به توصیه های پزشک به درستی عمل کند این بیماری قابل در مان است.

در زمان عفونت ، پوشش مثانه و پیشابراه (نظیر پوشش داخلی بینی و حلق در طی سرماخوردگی ) قرمز و ملتهب می شود .این التهاب منجر به بروز درد در ناحیه شکم و لگن شده و به فرد احساس دفع مکرر ادرار دست می دهد.احساس دفع ادرار ممکن است به نظر فوری بیاید اما زمانی که فرد اقدام به ادرار کردن می کند ممکن است تنها چند قطره ادرار بیاید  به علاوه ممکن است فرد حین ادرار کردن احساس سوزش نیز داشته باشد. گاهی بوی ادرار تغییر می کند و یا ظاهر آن کدر می شود.

بارداری

گاهی عفونت مثانه می تواند منجر به درد کمر، تب ویا لرز شود عفونت ادرار در اثر میکروارگانیسم های پاتوژن ایجاد می شود. وقتی باکتری های موجود در روده ها از راه رکتوم به پیشابراه برسند و از انجا بالا رفته و وارد مثانه شده ایجاد عفونت می کنند، باکتری های می توانند مثانه را الوده کرده سیستیت ایجاد کنند و یا بدون آنکه علائمی ایجاد کنند در این نواحی تکثیر یابند در هر یک از این موارد باکتری ها ممکن است  از راه حالب بالا رفته و کلیه ها را دچار عفونت سازند. عفونت کلیه خطر ناک و ممکن است به زایمان زود رس و یا سایر اختلالات بیانجامد. بارداری احتمال ابتلا  به عفونت هر یک از بخش های  دستگاه ادراری داربالا می برد مقدار زیاد هورمون پروژسترون موجب شل شدن عضلات حالب و در نتیجه گشادتر شدن این عضلات می گردد.

رحم در حال رشد می تواند به حالب ها فشار وارد کرده و جریان ادرار را در داخل انها با اختلال مواجه کند و سرعت آن را کند سازد. رشد جنین موجب فشار بر روی مثانه می شود و در نتیجه تخلیه ادرار هنگام دفع کامل نخواهد بودنتیجه نهایی این اختلالات آن خواهد شد که عبور ادرار در مسیر دستگاه ادراری بیشتر طول می کشد و باکتری ها قبل از خروج از بدن زمان بیشتری برای تکثیر در اختیار خواهند داشت به همین دلیل است که در همان اولین نوبت معاینات دوران بارداری آزمایش کشت ادرار در خواست می کند .

مهم ترین میکروارگانیسم هایی که ایجاد عفونت ادراری می کنند :

۱- استافیلوکوک ساپروفیتیکوس

۲-  اتافیلوکوک  اپیدر میدیس

۳-   اشریشیا کلی

که اشریشیا کلی از خانواده انتروباکتر یاسه می باشد. در زنان جوان که دارای فعالیت جنسی هستند و همچنین زنان باردار ، استافیلوکوک ساپروفیتیکوس در درجه دوم اهمیت قرار دارد و در ۸۵% وارد اشریشیا ا کلی باعث ایجاد عفونت ادراری میشود استافیلوکوک اپیدر میدیس ایجاد عفونت ادراری می کند

اگر در ادرار خون مشاهده شود حتما باید به پزشک مراجعه شود چون تنها در عفونت ادراری خون مشاهده نمی شود ، بیماری های دیگری نیز مانند سنگ کلیه و سیستیت باعث این حالت می شود .

منبع : pr.kums.ac.ir

مطالب مرتبط :

تغذیه در سه ماهه اول

ویار بارداری

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *