زنانی که آسم دارند بیشتر دچار ناباروری می‎شوند!

اطلاعات پزشکی به دست آمده از یک مطالعه جدید نشان داده است که بین ابتلا به آسم و مشکلات ناباروری در زنان ارتباط وجود دارد. زنانی که به آسم مبتلا هستند زمان بیشتری طول می‎کشد تا باردار شوند. همچنین میزان بارداری در این زنان به نسبت زنان دیگر کمتر است. 

آسم و ناباروری زنان

در این مطالعه ۲۴۵ زن بین سنین ۲۳ تا ۴۵ سال که مشکلات باروری داشتند و زیر نظر پزشک متخصص تحت درمان بودند، شرکت داشتند. ۹۶ نفر از این تعداد به آسم مبتلا بودند. بهترین پزشکان و محققان دانمارکی در این مطالعه مشاهده کردند میانگین مدت زمانی که طول می‌کشد تا این زنان باردار شوند در مورد افرادی که آسم ندارند ۳۲ ماه است و در افراد مبتلا به آسم بیشتر از ۵۵ ماه است. در مدت زمانی که این تحقیقات ادامه داشت درمان ناباروری این زنان متوقف نشد و در نهایت بعد از پایان تحقیقات، دانشمندان اعلام کردند ۶۰ درصد از زنانی که بیماری آسم نداشتند باردار شدند، در حالی که این آمار در مورد زنان مبتلا به آسم کمتر از ۴۰ درصد بوده است. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی (European Respiratory) منتشر شده است.

دکتر Elisabeth Juul Gade از دانشگاه Bispebjerg دانمارک که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته، می‌گوید ارتباط بین آسم و نا‌باروری با افزایش سن بیشتر می‎شود. بنابراین بسیار مهم است که پزشکان در این مورد به بیماران اطلاعات کافی بدهند و خانم‎هایی را که مبتلا به آسم هستند و می‎خواهند در آینده بچه دار شوند، تشویق کنند تا در سنین پایین‎تر باردار شوند. زیرا با بالا رفتن سن در این بیماران احتمال بارداری بسیار کاهش می‏‌‎یابد. همچنین اگر در مورد ارتباط آسم و نا‌باروری به زنان آگاهی داده شود، این بیماران درمان خود را جدی‌تر دنبال می‌کنند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

دود سیگار باعث ناباروری می‎شود

پیوند رحم برای درمان ناباروری

باروری زنان با اسپرم زنانه

برای درمان ناباروری باید لقاح آزمایشگاهی را ادامه دهید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *