bاختلالات قلبی عروقی در دوران بارداری · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
اختلالات قلبی عروقی در دوران بارداری

اختلالات قلبی عروقی : در دوران حاملگی به طور طبیعی تغییراتی در سیستم قلبی عروقی رخ می دهد که در بسیاری از موارد مشابه بیماری های قلبی است و می تواند تشخیص بیماری قلبی را دشوارتر کند. برای شناخت و درمان صحیح بیماری های قلبی آگاهی از این تغییرات بسیار حایز اهمیت است. 

اختلالات قلبی عروقی

نشانه های اختلالات قلبی عروقی در دوران بارداری :

تنگی نفس شدید یا پیشرونده، تنگی نفس حمله ای شبانه، خلط خونی، درد سینه به دنبال فعالیت و هیجان، سرفه مزمن و پایدار، چماقی شدن انگشتان، ادم ثابت دست و پاها و … برخی از علائم و نشانه های غیر طبیعی سیستم قلبی، عروقی در بارداری هستند. اگر فردی این علائم را داشت باید مورد بررسی پزشک قرار گیرد.
مناسب ترین روش تشخیص بیماری های قلبی، اکوکاردیوگرافی است که در تمامی بیماران حامله مشکوک به بیماری قلبی باید انجام شود. بر حسب مورد ممکن است، رادیوگرافی قفسه سینه، الکتروکاردیوگرافی ( نوار قلب) نیز لازم شود.

گروه های اختلالات قلبی عروقی در دوران بارداری عبارتند از :

گروه ۱: در این گروه، بیمار حتی با فعالیت های بیش از حد معمول، علائم و نشانه های بی کفایتی قلب را ندارد. این افراد می توانند با مراقبت های دقیق باردار شوند.
گروه ۲:در این گروه بیمار در موقع استراحت و نیز با فعالیت عادی و روزمره فاقد علامت است، اما با تلاش و کوشش بیش از حد عادی علامت دار می شود. این علائم ممکن است به صورت درد قفسه سینه، تنگی نفس، خستگی زیاد، تپش قلب و … باشد. فرد جزو این گروه نیز می تواند با مراقبت دقیق باردار شود.
گروه ۳:  در این حالت بیمار فقط در حالت استراحت بدون علامت بوده و با کوچکترین فعالیت عادی علامت دار می شود. حاملگی در این گروه به صورت نسبی ممنوع است.
گروه ۴:  بیمار حتی در حالت استراحت نیز دچار مشکل و ناراحتی می گردد . در این گروه حاملگی مطلقا ممنوع بوده و در صورتبارداری توصیه می شود به سقط درمانی.

قبل از اقدام به بارداری از سلامت سیستم خونرسانی و سلامت قلب خود مطمئن شویم. اگر اختلالات قلبی عروقی دارید برای باردار شدن باید با پزشک متخصص مشورت کنید. همچنین هر بیماری قلبی نیز سبب مشکل بارداری نمی شود بلکه نیاز به مراقبت دارد.

منبع :نمناک

مطالب مرتبط :

ارتباط عفونت ریشه دندان با اختلالات قلبیعروقی

برای پیشگیری از بیماری قلبی تخم مرغ بخورید

اطلاعات پزشکی

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *