bآیا در دوران شیردهی دارو مصرف کنیم ؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
آیا در دوران شیردهی دارو مصرف کنیم ؟

دوران شیردهی ” خوشبختانه تمام مادران در کشور ما پس از زایمان به نوزاد خود شیر میدهند اگر مادر دارویی مصرف کند از راه شیر وارد بدن نوزاد میشود.در حقیقت سلول های پوششی غدد پستان مادر مانند یک پرده ی بیولوژی عمل میکند.هر ماده شیمیایی خارجی که در خون مادر وجود داشته باشد در شیر پیدا میشود و مقدار آن بستگی به مقدار غلظت آن ماده در خون مادر و میزان محلول بودن در چربی دارد.

 

دوران شیردهی

داروهایی که از شیر مادر دفع میشود عبارت است از : ید ، برم ، تیوراسیل ، الکل ، دیازپام ، داروهای ضد تشنج (فنوباربیتون ها )، داروهای ضد انعقاد ، قرص های پیشگیری از بارداری و بالاخره آنتی بیوتیک ها .

اگر مادر شیرده قرص های معمولی جلوگیری از بارداری مصرف نماید به علت وجود ماده ی استروژن در آنها مقدار شیر او کم میشود و این هورمون از شیر دفع میشود.
آسپرین دارویی است که اثر ضد درد ، ضد تب و ضد تورم دارد ولی اگر مادری در دوران شیردهی به طور دائم از این دارو مصرف کند از شیر او دفع میشود و در کودک آمادگی برای خونریزی به وجود می آورد.
آنتی بیوتیک ها در دوران شیردهی دفع میشود ولی مقدار آن به حدی نیست که برروی نوزاد اثر درمانی داشته باشد اما میتواند باعث ایجاد حساسیت در کودک شما شود .
تتراسیکلین ها از شیر مادر دفع میشود و سبب زرد شدن و خال خال شدن دندانهایی میشود که هنوز در نوزاد ظاهر نشده است.
مادرانی که در دوران شیردهی حالت عصبی و هیجانی دارندو داروهای آرامبخش و خواب آور مصرف میکنند.این داروها از شیر مادر دفع میگردد و اثرات سوئی بر نوزاد میگذارد و اگر پزشک کودکان همزمان به نوزاد چنین مادرانی داروهایی از همین نوع یا ترکیب دیگری مانند فنرگان ، آتروپین و غیره تجویز نماید چون کبد و کلیه ی نوزادان نارس است بنابراین دارو کاملا دفع نمیشود و موجب عوارضی میشود.
داروهای ویتامینی و املاح را پزشکان معمولا در دوران شیردهی تجویز می نمایند ولی این داروها باید متناسب با احتیاج مادر باشد
نکته
مادری که به کودک خود شیر میدهد ، هرموقع و به هرعلتی به پزشک مراجعه میکند باید پزشک را آگاه سازد که به کودک خود شیر می دهد و سن کودک خود را نیز بگوید
پزشک حاذق با آگاهی کامل از مجاز بودن دارویی که میخواهد برای مادر شیرده تجویز کند یا مراجعه به منابع علمی آگاهی خواهد یافت و در صورتی که تحقیقات نشان داده است که برای نوزاد ضرری ندارد پزشک دارو را برای مادر شیرده می دهد.

 

منبع : koodakonline.com

مطالب مرتبط :

توصیه های مفید برای دوران شیردهی

مصرف این میوه ها در دوران شیر دهی ممنوع است

مادران مبتلا به هپاتیت به نوزادشان شیر دهند

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *