۷۰۰ هزار نفر در ایران به بیماری سلیاک مبتلا هستند

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: بررسی ها نشان می دهد ۷۰۰ هزار نفر در ایران به بیماری سلیاک مبتلا هستند اما فقط ۷۰ هزار نفر از آنها علائم این بیماری را دارند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، رضا ملک زاده در همایش بیماری سلیاک افزود: سلیاک یک بیماری تازه است و بعد از جنگ جهانی دوم بود که محققان متوجه شدند افرادی به نان حساسیت دارند و با مصرف آن تغییراتی در روده آنها به وجود می آید.

بیماران سلیاکی به گلوتن موجود در گندم واکنش نشان می دهند که علائمی

700 هزار نفر در ایران به بیماری سلیاک مبتلا هستند

مانند یبوست، اسهال، کم خونی، پوکی استخوان ، نفخ، بی حالی، نازایی و یا کم زایی را به همراه دارد.

رییس انجمن سلیاک ایران اظهار کرد: این بیماری در سال ۱۳۸۰ در ایران تشخیص داده شد، پیش از انقلاب تصور این بود که این بیماری در کشور وجود ندارد و بعد از انقلاب مشخص شد که یک درصد مردم ایران به این بیماری مبتلا هستند، تشخیص این بیماری با انجام یک آزمایش ساده خون امکان پذیر است.

وی ادامه داد: سلیاک جزو شایع ترین بیماری های ژنتیکی دنیا است و گندم و جو جزو ۱۰ آلرژن اصلی در بین تمام غذاها شناخته شده اند.

ملک زاده گفت: در پنج سال گذشته که تحقیقات بر روی این بیماری در کشور آغاز شد مشخص شد افرادی هستند که این بیماری را ندارند اما رژیم فاقد گلوتن حال آنها را بهتر کرده است بنابراین این رژیم به نیم درصد مردم کمک می کند تا حال بهتری داشته باشند، به عنوان مثال فردی که نفخ می کند می تواند برای بهتر شدن از رژیم فاقد گلوتن استفاده کند، حتی برخی ها معتقدند این رژیم برای لاغر کردن افراد هم مفید است.

وی افزود: هدف انجمن بیماری سلیاک این است که ۷۰ هزار نفری که دارای علائم هستند را شناسایی کند و تلاش کنیم تا صنعت غذایی فاقد گلوتن در کشور رونق یابد.

وی گفت: شناسایی بیماران مبتلا در ۲۰ نقطه از کشور آغاز شده است.

ملک زاده ادامه داد: ممکن است این بیماری با یک سری بیماری های دیگر مانند مشکلات پوستی، کوچک شدن طحال، تیروئید و دیابت همراه باشد، بررسی ها نشان داده است نیمی از افرادی که سلیاک دارند دچار پوکی استخوان هستند که با رژیم غذایی این مشکل درمان و یا به حداقل می رسد.

وی گفت: زمانی که طحال کوچک می شود این افراد را مستعد درگیر شدن با برخی بیماری ها می کند از این رو توصیه می شود تا واکسن بیماری هایی مانند ذات الرویه و مننژیت را تزریق کنند.

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: توانستیم ۲۰ مرکز آندوسکوپی را در کشور تجهیز کنیم تا بتوانند آزمایش های لازم را بر روی افرادی سلیاکی انجام دهند، دنبال این هستیم که مراکز تشخیصی بیشتری را در کشور تجهیز کنیم.

ملک زاده اظهار کرد: چون سلیاک یک بیماری ارثی است بنابراین توصیه می شود والدینی که به این بیماری مبتلا هستند حتما فرزندان خود را مورد آزمایش قرار دهند.

وی تاکید کرد: اگر فردی به بیماری سلیاک مبتلا باشد اما درمان نکند در طولانی مدت ممکن است به بیماری های روده مانند لنفوم مبتلا شود که احتمال ابتلا نسبت به افراد سالم سه برابر است.

رییس انجمن سلیاک ایران به پراکندگی این بیماری در دنیا اشاره کرد و گفت: در سوئد از هر ۶۷ نفر یک نفر، ایرلند از ۱۰۰ نفر یک نفر، اسکاتلند از ۱۵۰ نفر یک نفر و در ایران از هر ۱۰۰ نفر یک نفر به این بیماری مبتلا هستند.

وی افزود: در ایران از دیرباز استفاده از گندم و نان به عنوان غذای غالب رواج داشته است بنابراین این بیماری سالها در جامعه بوده اما شناخته شده نبوده است.

ملک زاده به برنامه های تشخیصی این بیماری در کشور اشاره کرد و گفت: بنا داریم هر فردی که علائم این بیماری را دارد شناسایی کنیم که این کار با انجام آزمایش امکان پذیر است، یا افرادی که در خانواده فرد مبتلا به سلیاک دارند.

وی اظهار کرد: اخیرا جلسه ای در مورد این بیماری با وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی داشتیم که در آن جلسه وزیر به معاونت غذا و دارو توصیه کرد تا کمک های لازم را به این بیماران داشته باشد تا غذاهای فاقد گلوتن در کشور را تولید و در اختیار این افراد قرار گیرد.

ملک زاده گفت: البته گروهی هستند که به رغم رعایت رژیم غذایی باز هم مشکل دارند و به آن سلیاک مقاوم گفته می شود که تعدادشان هم بسیار کم است و این افراد فقط با دارو درمان می شوند.

به گفته وی افرادی که دچار سلیاک مقاوم هستند و رژیم غذایی را هم رعایت نمی کنند در معرض بروز بیماری های بدخیم قرار دارند.

وی با بیان اینکه برخی از بیماران سلیاکی می گویند نخوردن نان سخت است افزود: خبرهای خوبی برای بیماران سلیاکی در راه است، تحقیقاتی بر روی برخی آنزیم ها در حال انجام است که با به نتیجه رسیدن آنها افراد مبتلا می توانند با مصرف آنها در قالب قرص، نان حاوی گلوتن را هم مصرف کنند.

ملک زاده تاکید کرد: یکی از مشکلات بیماران سلیاکی این است که بر روی مواد غذایی موجود در بازار برچسب نصب نشده است بنابراین افراد نمی دانند که این مواد غذایی فاقد گلوتن هست یا خیر که از سازمان غذا و دارو درخواست کردیم تا از تولید کنندگان بخواهد بر روی مواد غذایی تولید شده برچسب بزنند.

وی گفت: رژیم غذایی فاقد گلوتن در دنیا طرفداران زیادی پیدا کرده است و روزانه ۸۸ میلیون نفر در اینترنت این نوع غذا را جستجو می کنند، در برخی کشورها مانند آلمان مواد غذایی فاقد گلوتن وارد سوپر مارکت ها شده و تهیه آن به آسانی انجام می شود.

همایش یک روزه بیماری سلیاک در بیمارستان شریعتی برگزار شد.

منبع: irna.ir

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *