bکاهش سریع فشارخون در میانسالی با زوال عقل مرتبط است · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
کاهش سریع فشارخون در میانسالی با زوال عقل مرتبط است

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، افت سریع فشارخون در افراد میانسال هنگامی که از وضعیت نشسته برمی خیزند، می تواند باعث سرگیجه آنها شود؛ این افت موقت موسوم به کاهش فشار خون وضعیتی – که شکلی از کم فشاری خون است – باعث کاهش جریان خون به مغز می شود و به آن صدمه می زند.
افت فشار خون در تعریف به کاهش ۲۰ میلی متر جیوه یا بیشتر در فشار خون سیستولیک یا ۱۰ میلی متر جیوه یا بیشتر در فشار خون دیاستولیک اطلاق می شود.

فشارخون

آندریا رولینگز در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز گفت: افت فشارخون هر چند زودگذر، اما می تواند تاثیرات بلندمدتی داشته باشد و براساس یافته ما، افراد میانسال مبتلا به کاهش فشار خون وضعیتی، ۴۰ درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر زوال عقل هستند.
محققان برای این پژوهش داده های مطالعه دیگری را مد نظر قرار دادند که ۱۵ هزار و ۷۹۲ نفر بین سنین ۴۵ تا ۶۴ سال در آن شرکت کرده بودند.
نتایج این مطالعه نشان داد احتمال ابتلا به زوال عقل در شرکت کنندگان مبتلا به افت فشار خون وضعیتی در قیاس با سایرین ۴۰ درصد بیشتر است، به علاوه این افراد ۱۵ درصد افزایش زوال شناختی را نشان دادند.
نتایج این مطالعه در جلسات علمی American Heart Association’s EPI LIFESTYLE 2017 Scientific Sessions در پورتلند اورگان ارائه شد.

منبع : ایرنا 

مطالب مرتبط : 

علل بروز فشار خون در افراد

نکاتی در مورد فشار خون عادی و طبیعی

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *