پیش بینی طول عمر مبتلایان به سرطان با آزمایش خون

مطالعات و بررسی ۱۳۵ بیمار مبتلا به سرطان لوزالمعده توسط محققان دانشگاه سوربن فرانسه نشان می دهد اگر در آزمایش خون بیمار پروتئین DNA مربوط به تومور وجود نداشته باشد، طول عمر بیمار بین ۱۹ تا ۳۲ ماه و درصورتی که این پروتئین در خون بیمار موجود باشد، طول عمر بیمار حدود ۶ ماه است. این پروتئین نشانگر مهمی برای پیش بینی بقای بیمار به شمار می آید.
لوزالمعده یا پانکراس غده پهن و درازی است که در بخش فوقانی شکم قرار دارد

سرطان خون

غده پانکراس هم برون ریز و هم درون ریز است؛ یعنی ترشحات آن هم مستقیما وارد جریان خون شده و هم برای هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، وارد روده می شود. غذا به محض ورود به روده کوچک، توسط آنزیم های ترشح شده از پانکراس و اسید معده، هضم می شود.
آنزیم های پانکراس با وجود هضم چربی و کربوهیدرات، هیچ آسیبی به پرز و دیواره روده وارد نمی کنند. بخش اعظم هضم چربی، پروتئین و نشاسته، برعهده آنزیم های ترشح شده از پانکراس است. یکی دیگر از مهمترین وظایف پانکراس، تولید انسولین است که سبب کاهش قندخون و تولید انرژی از آن می شود. سرطان پانکراس یکی از کشنده ترین انواع سرطانها است. تومورهای پانکراس در مقابل انواع دارو بسیار مقاوم هستند و درمان آن بسیار دشوار است.
** حقایقی در مورد سرطان لوزالمعده
– در سال ۲۰۱۶ میلادی، سر طان لوزالمعده در آمریکا با سبقت از سرطان سینه، از مقام چهارم سرطانهای مرگبار، به مقام سوم صعود کرد.
– سر طان پانکراس یازدهمین سر طان شایع در مردان و نهمین سر طان تشخیص داده شده در زنان است.
– ۷۱ درصد از مبتلایان به سر طان پانکراس در اولین سال تشخیص جان خود را از دست می دهند.
– سرطان پانکراس در مردان شیوع بیشتری دارد. سیگار، اضافه وزن، دیابت، و سن از مهمترین عوامل بروز این بیماری هستند.
مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می دهد که سیر، انگور قرمز، اسفناج، گیلاس، زغال اخته، سیب زمینی و کلم بروکلی غذاهایی هستند که سبب سلامت بافت پانکراس (لوزالمعده) می شوند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Clinical Cancer Research منتشر شده است.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط :

پنج دستاورد ضد سرطان سال ۲۰۱۶

کشفی تکان دهنده در مورد سرطان سینه 

سرنخ ابتلا به سرطان ریه 

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *