bمامای هوشمند به کمک زنان باردار می آید · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مامای هوشمند به کمک زنان باردار می آید

در سالهای نه چندان دور ماماهای هوشمند جایگزین پرستاران واقعی برای به دنیا آوردن نوزادان می شوند.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان  کارشناسان دانشگاه MIT به تازگی یک روبات فوق العاده پیشرفته برای کمک به پرستاران به عنوان ماما و در هنگام زایمان بانوان طراحی کرده اند و امیدوار هستند با استفاده از آن میزان خطای پزشکی کاهش یابد و همچنین اختصاص پرستاران به بیماران در هر لحظه در محیط شلوغ و پرتنش بیمارستانی به درستی انجام شود.

مامای هوشمند به کمک زنان باردار می آید

گفتنی است، در ساخت این روبات از فناوری هوش مصنوعی استفاده شده و روبات قابلیت راهنمایی ، اتخاذ تصمیمات درست ، جلوگیری از انجام تصمیمات نادرست، مشاوره به پرستاران، تخصیص اتاق به بیمار و زن در حال زایمان، شمارش میزان پرسنل درمانی و پرستاران را دارا است.

این روبات در حقیقت نوعی پرستار هوشمند است و قابلیت یادگیری و پیشرفت در آینده را دارا است.

در بیمارستان ها در اکثر مواقع پرستاران  و پزشکان  با مشکلات عدیده ای مواجه هستند از جمله انتخاب تخت ، کنترل داروها ، مراقبت از بیمار، بررسی اعمال حیاتی زن در حال زایمان و تصمیم گیری در خصوص اینکه آیا زن به صورت طبیعی قادر به فرزند آوری است یا باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

روبات NAO در آزمایشگاه هوش مصنوعی در بوستون ایالات متحده ساخته شده است و درآن از تکنیک های برتر برای بینایی روبات و ساختار ذهنی آن استفاده شده است.

کارشناسان صنعت روباتیک اعتقاد دارند در طول ۵ سال آینده روبات ها در بسیاری از صنایع و حتی دفاتر ادارات جای انسان ها را می گیرند و به رقیبی قدرتمند برای انسان ها تبدیل می شوند.

در حال حاضر در دنیای پزشکی روبات های جراح و روبات های پرستاربا قابلیت محدود حمل و نقل بیمار وجود دارد و روبات NAO یک تحول منحصربفرد در ساخت روبات هایی با قدرت تفکر مستقل و قابلیت تصمیم گیری های سریع و دقیق در زمان های بحرانی است.

از این روبات ها که با نام تجاری Ginger در دنیا مشهور هستند قرار است در بیمارستان ها به صورت آزمایشی برای کمک به پرسنل در کاهش استرس و بالا بردن امنیت خدمات استفاده شوند، اما این روبات ها نقشی در عمل فیزیکی تحویل نوزاد ندارند.

کارشناسان اکنون در حال یافت خطاهای احتمالی در انجام وظایف این روبات هستند.

منبع: yjc.ir

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *