غربالگری اوتیسم در مراکز بهداشتی کشور

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی گفت: وزارت بهداشت درصدد است با همکاری دستگاه هایی مانند سازمان بهزیستی، غربالگری کودکان اوتیسم را در نظام شبکه بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی کشور انجام دهد.

محمدتقی جغتایی افزود : این طرح براساس برنامه تنظیمی، ابتدا به صورت پایلوت در دو استان اجرا می شود و به تدریج در طول سال های آینده در سطح ملی همگیر شده و گسترش خواهد یافت.
وی اظهار کرد: بیش از ۹۵ درصد کودکان در سال های اولیه زندگی خود برای دریافت خدمات از جمله واکسیناسیون به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند و این موضوع، می تواند شرایط لازم را برای پوشش کامل این طرح فراهم آورد.

اوتیسم

جغتایی ادامه داد که در این مراکز، شناسایی کودکان در معرض خطر اوتیسم انجام می شود، اما تشخیص قطعی ابتلا به این اختلال باید توسط تیمی به سرپرستی متخصص روانپزشک یا روانپزشک اطفال یا متخصص کودک دوره دیده با همکاری روان شناسان و کارشناسان توانبخشی انجام گیرد.
اوتیسم نوعی اختلال رشد است که با رفتارهای غیرطبیعی ارتباطی و کلامی مشخص می ‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می ‌کند و علّت اصلی آن ناشناخته‌ است.
اوتیسم بیشتر گریبان پسرها را می گیرد ، اما اگر زود تشخیص داده شود، می توان آن را کنترل کرد و حتی تا حدودی باعث بهبود آن در کودکان شد.
نقص یا تاخیر در تکلم، کاهش حساسیت به درد، رشد نکردن مهارت های اجتماعی و ارتباطی، تماس چشمی اندک، علاقه نداشتن به برقراری رابطه دوستانه و پاسخ نامتداول به سایر حواس، از جمله نشانه های اوتیسم است.
دکتر جغتایی در بخش دیگری از اظهاراتش به غربالگری اوتیسم در مهدهای کودک توسط سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: هرچند این اقدام سازمان بهزیستی، کاری ارزنده است اما فقط حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکان در مهدهای کودک حضور می یابند و بر این اساس، پوشش طرح غربالگری اوتیسم در مهدها، کامل و فراگیر نخواهد بود.
مشاور وزیر بهداشت از گسترش مراکز جامع رشد و تکامل کودکان در کشور که توسط دانشگاه های علوم پزشکی در حال انجام است، به عنوان فرصتی مناسب یاد کرد و افزود: با استفاده از ظرفیت های این مراکز، می توان طرح غربالگری اوتیسم را به نحو مطلوب در اقصی نقاط کشور پیش برد.
جغتایی بر اهمیت برگزاری دوره های تخصصی ویژه فعالان درمانی این حوزه تاکید کرد و گفت: روان شناس، کادر درمان، گفتاردرمان باید دوره های کوتاه مدت آموزشی تخصصی کار با کودکان اوتیسم را طی کند تا بتوانند خدمات مطلوب در اختیار این کودکان قرار دهد.
رییس بنیاد امور بیماری های خاص همچنین گفت: براساس مطالعات انجام شده از هر ۱۵۰ تا ۲۰۰ تولد، یک کودک اوتیسمی شناسایی می شود و باتوجه به تولد حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نوزاد در کشور، پیش بینی می شود هر سال بین ۹ تا ۱۰ هزار کودک اوتیسم به شمار مبتلایان به این اختلال اضافه شود.
وی درباره آمار مبتلایان افزود: آمار دقیقی از تعداد مبتلا به اوتیسم در کشور وجود ندارد، اما چهار هزار اوتیسمی از خدمات ارائه شده استفاده می کنند.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط :

علائم کودکان مبتلا به اوتیسم

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *