bرتبه اول جهانی بیمارستان نمازی برای سال سوم · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
رتبه اول جهانی بیمارستان نمازی برای سال سوم

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد: بخش پیوند اعضای بیمارستان نمازی شیراز به مدت سه سال متوالی از نظر تعداد پیوند کبد در دنیا، رتبه نخست را به دست آورده است.

به گزارش دریافتی ایرنا ، در گزارش یکشنبه روابط عمومی این دانشگاه به تاریخچه عمل پیوند در ایران اشاره شده و آمده است : این تاریخچه نشان می دهد که نخستین پیوند کلیه ایران را دکتر ‘سنادی زاده’ در سال ۱۳۴۷ در بیمارستان نمازی شیراز انجام داد و پس از آن، این عمل در همین بیمارستان و در بیمارستان های تهران انجام شد؛ به این ترتیب از سال ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۵۷ ، نزدیک به ۸۰ مورد پیوند کلیه به ثبت رسیده است.

رتبه اول جهانی بیمارستان نمازی برای سال سوم

پس از مدتی وقفه، عمل پیوند در ایران و شیراز از سر گرفته شد و از سال ۱۳۶۸ تاکنون، بالغ بر سه هزار و ۶۶۰ بیمار، عمل پیوند کلیه با موفقیت انجام شده است.

نخستین پیوند موفق کبد نیز در ایران، در اردیبهشت سال ۱۳۷۲، از سوی دکتر ‘سید علی ملک حسینی’ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد و از آن زمان، این دانشگاه به عنوان یک مرکز موفق پیوند کبد، به فعالیت گسترده خود ادامه داده است.

از سال ۱۳۷۲ تاکنون، در این دانشگاه بالغ بر سه هزار و ۳۱۰ عمل موفقیت آمیز پیوند کبد انجام شده است.

***انجام ۷۵درصد موارد پیوند کبد ایران در شیراز

هم اکنون شیراز بزرگ ترین قطب پیوند کبد در کشور است و ۷۵درصد بیماران نیازمند به پیوند کبد، از سراسر کشور برای قرار گرفتن در لیست انتظار پیوند کبد به شیراز مراجعه می کنند.

همچنین نخستین پیوند پانکراس را دکتر ‘سامان نیک اقبالیان’، در فروردین سال ۱۳۸۵ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام داد.

تاکنون بالغ بر ۶۰ مورد عمل پیوند پانکراس، یکصد مورد عمل پیوند کلیه و پانکراس به طور همزمان، و در مجموع ۴۵ مورد عمل پیوند روده و معده در این دانشگاه انجام شده است.

در حال حاضر، ساخت بزرگترین و مجهزترین مرکز پیوند اعضا در خاورمیانه، به نام مرکز پژوهشی، آموزشی و درمانی پیوند اعضای ابوعلی سینا در دست اقدام است و این مرکز تخصصی دارای ۵۰۰ تخت است که بعد از اتمام ساخت، در اختیار بخش پیوند قرار می گیرد.

یکی از مواردی که سبب شده است شیراز قطب پیوند اعضا در خاورمیانه محسوب شود، علاوه بر تلاش شبانه روزی تیم پیوند اعضا و تعداد بالای پیوندها، خدماتی است که به بیماران قبل و بعد از عمل پیوند ارائه می شود.

بخش پیوند اعضای بیمارستان نمازی شیراز، به عنوان نخستین و بزرگترین مرکز در ایران و سومین مرکز پیوند در دنیا، بعد از آمریکا و اسپانیا شناخته شده است.

منبع: irna.ir

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *