bداروهایی که در فضای مجازی و اینترنت به فروش می رسند، ضمانتی برای سالم بودن ندارند · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
داروهایی که در فضای مجازی و اینترنت به فروش می رسند، ضمانتی برای سالم بودن ندارند

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران از ناسالم بودن دارو‌هایی که در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای به فروش می‌رسند، خبر داد.

حسام الدین شریف نیا عضو هیات مدیره انجمن داروسازان گفت با بیان اینکه داروهایی که در فضای مجازی و اینترنت به فروش می رسند، ضمانتی برای سالم بودن ندارند؛ اظهار کرد:

داروهایی

از جمله وظایف داروسازان در نظام سلامتبررسی سالم بودن داروها است و داروهایی که در فضای مجازی و به طور اینترنتی به فروش می‌رسند توسط افرادی عرضه می‌شود که صلاحیت لازم را در این زمینه نداشته و بیشتر آنها پزشک یا داروساز نیستند.

وی در ارتباط با موضوع فروش اینترنتی داروها و تبلیغات گسترده شبکه های ماهواره ای در خصوص انواع داروها بیان کرد: در برخی کانال‌های تلگرامی و وب‌سایت ها فروش اینترنتی داروها تبلیغ می‌شود، در حالیکه این مسئله طبق آیین نامه وزارت بهداشت غیر مجاز است.

شریف نیا با تاکید بر اینکه فروش اینترنتی دارو غیرمجاز است، تصریح کرد: داروهایی که در فضای مجازی و به طور اینترنتی به فروش می رسد، ضمانتی مبنی بر سالم بودن آنها وجود ندارد و حتی در مواردی مشاهده شده که خانم هایی داروهایی را در فضای مجازی خریداری کرده اند و این مسئله سبب سقط جنین در آنها شده است.

به گفته عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران این داروها به دلیل عدم نگهداری در داروخانه، در برخی مواقع درمعرض نور مستقیم آفتاب قرار گرفته و فاسد شدن آن می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

وی در خصوص اصالت داروهایی که در فضاهای مجازی و شبکه های ماهواره ای تبلیغ و به فروش می رسند، یاد آور شد: داروهای اینترنتی فاقد اصالت بوده و به دلیل اینکه توسط شبکه های غیردولتی به فروش می‌رسد سالم بودن آنها تایید نشده و حتی ممکن است از کشور های همسایه مانند ترکیه، پاکستان، کردستان وارد شده و جزء داروهای تاریخ گذشته ای باشند که از طریق منابع غیر معتبر وارد کشور شده است.

منبع : yjc.ir

مطالب مرتبط :

دارو مصرف هر ایرانی پنجاه دلار

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *