جوان سازی پوست با بهره مندی از سلول های بنیادی

جوان سازی پوست با بهره مندی از سلول های بنیادی/ کاربردهای تزریق چربی در صورت

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به کاربردهای تزریق چربی گفت: امروزه می توان با بهره مندی از سلول های بنیادی برای جوان سازی پوست اقدام کرد.

دکتر امیر هوشنگ احسانی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با کاربردهای تزریق چربی گفت: چربی تقریبا تمام مشخصات یک فیلر ایده آل را داراست.از جمله مزایای آن این است که به آسانی در دسترس است، حساسیت ایجاد نمی کند و با عوارض اندکی همراه است.

جوان سازی پوست

وی ادامه داد: چربی تزریق شده نوعی پیوند سلولی است که از جایی از بدن به جای دیگر بدن پیوند زده می شود. برای تزریق، چربی از شکم یا باسن کشیده و سپس با پردازش، مایعات اضافی را حذف کرده و با استفاده از یک سوزن و سرنگ جدید، چربی را در محل مورد نظر تزریق می شود.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به طور متوسط ۵۰ درصد از سلول های پیوندی به طور موفقیت آمیزی زنده و جزء بافت های صورت می شود. ۵۰ درصد باقی مانده به طور دائم در صورت باقی می ماند. از آنجائی که حدود ۵۰درصد سلول های پیوند شده، نمی گیرد و از بین می رود ( که طی ۶ هفته رخ می دهد) معمولا بعد از ۶ ماه تا یکسال تزریق چربی تکمیلی برای دومین بار ممکن است نیاز باشد تا میزان بزرگ شدن و پر شدن به میزان دلخواه برسد.

 

این متخصص پوست و مو در خصوص فاکتورهای دخیل در ماندگاری چربی تزریق شده گفت: انتخاب محل دهنده مناسب، میزان عروق و تحرک محل گیرنده چربی، میزان تماس چربی با هوا – خون و لیدوکائین، تکنیک گرفتن و تزریق چربی و میزان چربی تزریق شده در ماندگاری چربی تزریق شده موثرهستند.

 

وی با تاکید بر اینکه انتخاب محل دهنده چربی مهم است گفت: قسمت خارجی ران محل ایده آلی است ولی چربی از محل های دیگری از جمله شکم، پهلو و باسن هم قابل استخراج است. استخراج چربی از نواحی بدن که به رژیم غذایی مقاوم است ارجح می باشد.

 

احسانی گفت: ماندگاری چربی تزریق شده وابسته به تکنیک تزریق و همچنین ناحیه گیرنده از چند ماه تا چند سال متفاوت است. نواحی با کمترین تحرک و بالاترین خونرسانی بیشترین ماندگاری را دارند. بیشترین ماندگاری در نواحی پیشانی، زیرچشم، گونه، پشت دست و کمترین ماندگاری در ناحیه لب و خط اخم است.

 

وی در پایان گفت: به رغم اینکه بیشترین متقاضیان تزریق چربی با هدف جوان سازی صورت به متخصصان پوست مراجعه می کنند، ولی به دلیل وجود سلول های بنیادی موجود در بافت چربی، برجسته کردن لب ها، حجیم کردن سینه ها، پر کردن مناطق لاغر و فرو رفته صورت مثل گونه و زیر چشم، پر کردن خط خنده و خطوط اطرف دهان، پر کردن اسکارهای ناشی از تو کشیدگی اسکار آکنه و بریدگی های قدیمی و نواحی پشت دست نیز از جمله موارد کاربرد تزریق چربی هستند.

منبع :

مطالب مرتبط : tebna.ir

سرطان پوست یزدی ها را بیشتر تهدید می کند

جوان سازی پوست

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *