bتوصیه های بهداشتی به زائران اربعین حسینی تا ماجرای واکسن های صهیونیستی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
توصیه های بهداشتی به زائران اربعین حسینی تا ماجرای واکسن های صهیونیستی

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حوزه بهداشت و درمان در هفته گذشته  با رویداد‌های متعددی مواجه بود که در این بسته خبری به بخشی از آن‌ها می‌پردازیم.

۲۵ درصد کودکان قربانی حوادث و سوانح هستند

علیرضا رییسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

گفت: ۲۵ درصد کودکان زیر پنج سال را قربانیان حوادث و سوانح تشکیل می‌دهند و پزشکان تنها مسئول سلامت کودکان  نیستند و در همه سطوح نیازمند همکاری هستیم.

وی افزود:آمارها نشان می دهند که با طرح تحول سلامت میزان مرگ و میر نوزادان کاهش یافته و با وجود ارتقا سلامت و شبکه های بهداشتی این آمار از ۱۲.۵درصد به ۹ درصد رسیده است.

 اربعین حسینی

انتقادات تند وزیر بهداشت در کنگره کودکان: جاهلان واکسن زدن را کار صهیونیست‌ها می‌دانند!

 سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت به برخی تبلیغات سوء در زمینه واکسن اشاره کرد و گفت: برخی افراد می‌گویند که واکسن کار صهیونیست‌هاست و سازمان بهداشت جهانی دست نشانده آنهاست. واقعا جای تعجب دارد که در قرن ۲۱ در کشوری که تمدن چند هزارساله دارد، از این صحبت‌ها می‌شود. حیرت من از همکاران شماست. حیرت من از دکتر ولایتی و مرندی است. مگر مراجع و مقام معظم رهبری نوه‌هایشان را واکسن نمی‌زنند، چرا راحت از کنار این مسائل می‌گذریم.

وزیر بهداشت ادامه داد: فردی می‌آید می‌گوید مسواک نزنید و جالب است که مسواک را کاری صهیونیستی می‌دانند و شاهد می‌آورند که حیوان‌ها مسواک نمی‌زنند و دندان‌هایشان سالم‌تر از انسانهاست.

هاشمی گفت: تعجب من این است که کسی که لباس پیغمبر تنش است می‌آید و هرچه می‌خواهد علیه پزشکی می‌گوید و هیچ‌کس صدایش در نمی‌آید، اما باید در این مسائل همه حرف بزنند و روشنگری کنند و اجازه ندهیم از کم اطلاعی مردم سوء استفاده شود.

وی با بیان اینکه مایه تاسف است که برخی سوء استفاده گران به اسم خدا، دین، پیغمبر و ائمه هر خواطیرى را رواج مى دهند، عنوان کرد: هیچ کس حرفى نمى زند، حوزه های علمیه، روحانیت و دستگاه قضا نیز در مواردى که به سلامت مردم مربوط می شود، حرفى نمى زنند و حساسیت بیشتری نشان نمى دهند.

 

وی با تاکید بر ضرورت به همراه داشتن بطری آب و مصرف مداوم مایعات برای همه زائران پیاده روی اربعین، ادامه داد: زائران اربعین  باید روزی یک عدد لیمو ترش را به همراه کمی شکر و نمک و آب در بطری خود بریزند و در طول روز مدام  آن را بنوشند زیرا این محلول درواقعی نوعی سرم قندی نمکی است که برای جبران کم آبی،پیش گیری و کنترل سردرد و همچنین جبران آب از دست رفته ناشی از تعریق بالا در پیاده روی اربعین بسیار حیاتی است.

تمهیدات وزارت بهداشت براى جلوگیرى از بروز اپیدمى آنفلوانزا در مرزها

قاسم جان‌بابایى معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اعزام۶ هزار نیرو براى خدمت رسانى به زائران حسینى گفت: ۴۰۰ پزشک براى خدمت به زائران اعزام مى‌شوند که این تعداد ۳۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است و خوشبختانه اعزام ها داوطلبانه بودند.

وى ادامه داد: استان کرمانشاه و همدان به عنوان استان هاى معین انتخاب  و ۵ بالگرد اورژانس در مرز مستقر شده اند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه ۴ درمانگاه در نجف و ۲ درمانگاه در کربلا راه اندازى شده‌اند، گفت: افزون بر این چند درمانگاه بین راهى راه‌اندازى کردیم تا به زائران مدمت رسانى کنند.معاون درمان وزارت بهداشت به زائران توصیه هایى براى حفظ سلامتى کرد و گفت: از زائران درخواست مى‌کنیم خود مراقبتى را رعایت کنند و غذاى خشک که بهترین آن خشکبار است استفاده کنند و از بردن غذاهاى نذرى داغ در طول مسیر به صرف نذرى بودن خوددارى کنند زیرا خطر مسمومیت وجود دارد.

وى با اشاره به تمهیدات وزارت بهداشت براى پیشگیرى از بروز اپیدمى آنفلوانزا گفت: خوشبختانه امسال تب سنج هایى در مرزها در اختیار نیروها قرار دادیم تا خطر بیمارى‌های ویروسى زائران بررسى شوند زیرا سال گذشته صحبت‌هایى در زمینه شیوع آنفلوانزا وجود داشت.

اعزام کاروان سلامت اربعین به مرزها/ خدمات دندانپزشکى و دیالیز سیار براى زائران

پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشورگفت: نیروهاى بهداشت و درمان در مرزهاى خسروى، شلمچه، مهران و چذابه مستقر شده‌اند.

کولیوند با بیان اینکه امسال از نظر لجستیک امکانات اورژانس را سه برابر کردیم خاطرنشان کرد: میزان زائران حسینى امسال افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل امسال تعداد آمبولانس‌ها برای خدمت زائران حسینی به ٨٠٠ دستگاه رسیده است.

وی همچنین از راه اندازى دیالیز سیار و خدمات دندان پزشکی پرتابل در خدمات بهداشتى درمانى امسال براى زائران اربعین حسینى خبر داد.

وی اظهار کرد: ۱۰۰ نفر از فوریت‌های پزشکی در عراق در ۴ قرارگاه در شهرهاى نجف کربلا، سامرا و کاظمین حضور دارند بیمارانی را که در مراکز درمانی عراق بستری می‌شوند، پایش می‌کنند.

پوشش سراسرى اورژانس هوایى در کشور تا پایان سال

پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور گفت:: آمبولانس ها ى ما در گذشته فرسوده بودند و با حمایت وزیر در طرح تحول تعداد آمبولانس ها به ۴۶٠٠ دستگاه رسید و ۴٠٠ دستگاه آمبولانس ۲ دیفرانسیل را اکنون قرار داد بستیم و مجوز خرید یک هزار آمبولانس دیگر را از دولت گرفتیم که امیدواریم با اضافه شدن این آمبولانس ها در آینده در مجموع ۶ هزار آمبولانس در اورژانس کشور خواهیم داشت.

وى افزود: اکنون ٣٣ پایگاه اورژانس هوایى در کشور داریم که تا پایان سال، ۴۴ پایگاه اورژانس راه اندازى مى شوند و پوشش اورژانس هوایى در کشور تکمیل مى شود.وى ادامه داد: چند کار دیگر را همچون راه اندازى اورژانس ریلى و دریایى در اورژانس دنبال کردیم و اکنون در حال خرید شناور هستیم و با سازمان پدافند غیرعامل و را آهن و مترو مذاکرات لازم را انجام دادیم.

سرپرست اورژانس کشور اورژانس ریلى در تهران را یکى از راهکارهاى مناسب براى حل مشکل ترافیک و رسیدن به موقع اورژانس مطرح کرد و گفت: در تلاشیم تا با اتصال برخى بیمارستان هاى اصلى تروما در پایتخت اعم از بیمارستان امام خمینى، میلاد، شریعتى، شهداى تجریش، سینا و نجمیه به اورژانس ریلى بتوانیم بیماران حاد و ترومایى را به سرعت و بدون مشکل ترافیک به بیمارستان منتقل کنیم.

۲۵ درصد هورمون رشد تجویزى در کشور غیر ضرورى است

باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیربهداشت و رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم علوم پزشکی تهرانبا اشاره به موارد مصرف هورمون رشد در کشور گفت: اخیرا مطالعه ای در پژوهشگاه غدد و متابولیسم در زمینه میزان مصرف هورمون رشد در کشور انجام شده است تا مشخص شود چند درصد افرادی که این هورمون را مصرف می کنند واقعا به آن نیاز دارند.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم علوم پزشکی تهران عنوان کرد: ۲۵ درصد افرادی که در کشور ما هورمون رشد مصرف می کنند ضرورتی به استفاده از آن ندارند و این هورمون به صورت غیرصحیح تجویز می شود.

زائرین اربعین از دستفروشان، موادغذایی خریداری نکنند

سیدرضا غلامی، مسئول برنامه بهداشت محیط اربعین حسینی وزارت بهداشت درخصوص اقدامات و توصیه های بهداشتی که رعایت کردن آنها توسط زائرین الزامی است، اظهارداشت: زائران اربعین باید توجه داشته باشند که آب آشامیدنی را حتما به صورت بسته بندی تهیه و مصرف کنند و از مصرف آب جاری و غیربهداشتی خودداری کنند.

وی درخصوص بهداشت موادغذایی تصریح کرد: اولین توصیه درخصوص بهداشت موادغذایی این است که زائرین تحت هیچ شرایطی از دستفروشان خرید نکنند، حتی این توصیه برای خرید موادغذایی خشک هم رعایت شود.

غلامی تاکید کرد: چنانچه موکب ها برای زائرین غذای گرم گرفتند، غذا همانطور گرم مصرف شود، چراکه در آن محل شرایط گرم کردن غذا وجود ندارد و مصرف غذای سرد شده می تواند، سلامت فرد را به خطر بیندازد.

وی گفت: نکته ای که حائز اهمیت است، اینکه زائرین باید قبل از دست زدن به هرگونه ماده غذایی، دست های خود را با آب و مایع دستشویی شست و شو دهند و مصرف میوه نیز به شرط شست و شوی کامل اشکالی ندارد.

 

منبع : yjc

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *