bتشخیص بیماری های حاد کلیه در مراحل اولیه توسط ساخت پلیمر · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
تشخیص بیماری های حاد کلیه در مراحل اولیه توسط ساخت پلیمر

محققان موفق به طراحی و ساخت پلیمری شدند که بیماری های حاد کلیه را در مراحل اولیه تشخیص می دهد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از مدیکال اکسپرس، این پلیمر که توسط محققان آکادمی علوم لهستان طراحی و ساخته شده است، بیماری های کلیه را در مراحل اولیه تشخیص می دهد.

بیماری های کلیوی معمولا در مراحل اولیه علایمی ندارند و همین امر سبب می شود درمان تا مراحل پیشرفته به تعویق بیافتد و اغلب منجر به نارسایی کلیه شود.

تشخیص بیماری های حاد کلیه در مراحل اولیه توسط ساخت پلیمر

پلیمر ساخته شده، با بررسی پروتئینی به نام لیپوکالین-۲ از نمونه خون، علایم هشدار دهنده اولیه را تشخیص می دهد؛ این پروتئین مهمترین نشانگر بیماری های حاد کلیوی است و این پلیمر با استفاده از حسگرهای شیمیایی، نشانگرهای زیستی و ترکیبات مهم بیولوژیکی، به راحتی غلظت و ترکیبات مایعات بدن را تشخیص می دهد.

کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه درواقع برای دفع زباله های بدن است. این عضو روزانه حدود ۲۰۰ لیتر خون تصفیه و از آن حدود ۲ لیتر آب اضافی و مواد زاید غربال می کند که از طریق مجاری ادارای دفع می شود.

تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول های قرمز خون برعهده کلیه ها است. چنانچه کلیه ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد بیشتر ارگان های بدن، به ویژه قلب مختل می شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه ACS منتشر شده است.

منبع: irna.ir

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *