bتجویز غیر منطقی شیر خشک توسط پزشکان ، تهدید برای اقتصاد سلامت · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
تجویز غیر منطقی شیر خشک توسط پزشکان ، تهدید برای اقتصاد سلامت

حسین علی‌مددی فوق تخصص گوارش و کبد کودکان در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان افزود: بی‌اطلاعی پزشکان اطفال از یارانه شیر خشک موجب شده تا شاهد تجویز غیر منطقی شیر خشک برای نوزادان در جامعه باشیم و از آنجایی که شیر مادر بهترین گزینه تغذیه ای نوزادان تلقی می‌شود باید پزشکان جامعه در تجویز منطقی شیر‌خشک ملاحظات لازم را داشته باشند.

شیر خشک

وی اظهار کرد: بی‌اطلاعی پزشکان عمومی و متخصصان اطفال نسبت به کاربرد شیر خشک رژیمی از موضوعاتی است که بسیار به چشم می‌خورد و در موار‌دی می‌بینیم که خانواده کودک به مطب مراجعه کرده و با تجویز شیر خشک علاوه بر حذف شیر مادر از برنامه غذایی نوزاد، هزینه اضافی نیز متحمل می‌شود.

علی‌مددی گفت: اینکه شیر خشک رژیمی، تنها تجویز برای تغذیه نوزادان واطفال باشد تنها به ضرر نوزاد است که امیدواریم پزشکان جامعه نسبت به این موضوع آگاهی کامل را کسب کنند.

تهدید سلامت کودک با تجویز غیر منطقی شیر خشک

وی گفت: تعدادی از شیر خشک‌های رژیمی در بازار وجود دارد که از طرف دولت یارانه به آنها تعلق می‌گیرد که قیمت واقعی آنها ۱۰۰هزار تومان است و با احتساب یارانه، والدین کودکان آن را ۲۰ هزار تومان تهیه می‌کنند که بسیاری از پزشکان از یارانه شیر خشک اطلاع ندارند و در تجویز شیر خشک غیر منطقی عمل می‌کنند که این موضوع زمینه ساز هدر رفت یارانه و تهدید اقتصاد سلامت است.

وی در پایان گفت: شیر خشک رژیمی با صلاحدید پزشکان اطفال و کودکان به طیف خاصی از نوزادان و کودکان تعلق می‌گیرد و در صورتی که تجویز غیر منطقی پزشکان و اصرار خانواده‌ها بر مصرف شیر خشک غیر منطقی باشد تنها سلامت کودک تهدید می‌شود که امیدواریم با فرهنگ سازی و آگاه سازی شاهد تجویز منطقی شیر خشک‌های رژیمی باشیم.

yjc

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *