افزایش ابتلا به سرطان های سر و گردن با مصرف الکل و سیگار

دکتر رضا خدابخشی شایع ترین سرطان های سر و گردن را سرطان حنجره، تیروئید، سرطان نازوفارنکس و فضای خلف حلق و بینی برشمرد و افزود: نوع سلول های سرطان معمولا سنگفرشی مطبق است.
مسئول کارگاه کانتورینگ سر و گردن در سومین سمینار تومورهای سرو گردن که در برج میلاد تهران در حال برگزاری است، ادامه داد: در این سرطان ها معمولا پرتودرمانی همزمان با شیمی درمانی پاسخ معادل جراحی می دهد و در صورتی که سرطان به موقع تشخیص داده شود تا ۹۰ درصد قابل درمان است.

سرطان های سر و گردن

خدابخشی تصریح کرد: زمانی که سرطان، غدد لنفاوی را درگیر کند درمان پیچیده شده و با یک سرطان که اکنون وضعیت پیشرونده داشته، درمان سختری خواهیم داشت؛ لذا تشخیص و درمان به موقع بسیار حائز اهمیت است.
به گزارش روابط عمومی سمینار تومورهای سر و گردن، این متخصص پرتودرمانی و انکولوژی تصریح کرد: سیگار و الکل تأثیر بسیار زیادی در بروز سرطان های محدوده سر و گردن داشته و افرادی هم که در معرض مواد شیمیایی باشند همچون کسانی که در کارخانجات مواد شیمیایی هستند بیشتر ممکن است درگیر این سرطان شوند.
وی گفت: البته آلودگی هوا نیز در بروز این بیماری می تواند نقش ایفا کند ، اما این مسأله در میان افرادی که استعمال دخانیات و مصرف الکل دارند، بیشتر است.
خدابخشی با اشاره به اینکه عفونت های ویروسی هم می‌توانند در شیوع این بیماری ها تاثیر داشته باشند، خاطر نشان کرد: استفاده از مواد لبنی، میوه، سبزیجات تازه، ورزش و تناسب اندام همچنین پرهیز از استعمال سیگار در پیشگیری و کاهش موارد سرطان های سر و گردن بسیار تأثیر گذار است.
وی در ارتباط با برگزاری کارگاه کانتورینگ سر و گردن اظهارداشت: جدیدترین دستاوردهای علمی و درمانی در حوزه پرتودرمانی در این کارگاه ارئه می شود و نحوه تعیین تومور و نقاطی که تومور نفوذ کرده است، روی نرم افزاری طراحی شده و نحوه درمان هم روی سی تی اسکن ۳ بعدی سازی می شود و با روش شبیه سازی میزان اشعه ای که باید به بافت برسد، مشخص می شود.
وی افزود: پرتودرمانی به روش های مختلفی انجام می شود که رایج ترین آن درمان ۳ بعدی هدفمند است. درمان دیگر، پرتودرمانی با شدت تعدیل یافته بوده و به دلیل اینکه زمانبر است و با اتلاف وقت مواجه می شویم اصولا چندان مورد استقبال قرار نمی گیرد.
مسئول بخش پرتودرمانی بیمارستان بوعلی تهران گفت: هزینه پرتودرمانی در مراکز درمانی و بیمارستان های دولتی و نیمه دولتی بسیار جزیی است ولی در بخش خصوصی ممکن است گزاف باشد که بیماران دارای بیمه تکمیلی می توانند بخشی از هزینه های خود را با آن جبران کنند.
کارگاه کانتورینگ سر و گردن امروز ۱۹ مرداد همزمان با سومین سمینار توموزهای سر و گردن در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران با حضور صاحبنظران و اساتید این حوزه در حال برگزاری است.

سرطان های سر و گردن

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط :

عامل اصلی ابتلا به سرطان حنجره

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *