bآلزایمر / سونامی سالمندی در ایران طی حدود ۳۰ سال آینده · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
آلزایمر / سونامی سالمندی در ایران طی حدود ۳۰ سال آینده

در آستانه روز جهانی آلزایمر نسبت به وقوع سونامی سالمندی در ایران طی حدود ۳۰ سال آینده هشدار داده شد؛ موضوعی که باید از سوی سیاستگذاران نظام سلامت مهم تلقی شده و برای آن برنامه‌ریزی شود.

 دکتر غلامرضا حاجتی – رییس هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران در نشست خبری انجمن آلزایمر که به مناسبت روز جهانی این بیماری برگزار شد، با اشاره به افزایش دمانس طی سه دهه آینده، اظهار کرد:

آلزایمر

ما تا حدود ۳۰ سال آینده با چالش بزرگی در زمینه دمانس روبه‌رو خواهیم شد. طی مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در کشور انگلیس انجام شد، ۸۰۰ بیمار مبتلا به آلزایمر شناسایی شدند. سهم بودجه‌ای که این کشور برای آلزایمر هزینه می‌کند، ۱۸ درصد کل بودجه سلامت انگلیس است. در ایران نیز تخمین زده می‌شود که ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا باشند.

وی با بیان اینکه بخش بزرگی از بیماری آلزایمر در ایران پنهان است، ادامه داد: حدود ۸۰ درصد موارد بیماری‌های دمانس و آلزایمر مربوط به مراقبت از این بیماران است. همچنین ۵۰ درصد کسانی که از این بیماران مراقبت می‌کنند، دچار افسردگی می‌شوند. به همین دلیل مراقبت باید بین اعضای خانواده تقسیم شود. در حال حاضر نیز درمان قطعی برای آلزایمر وجود ندارد به همین دلیل تمام سیاست‌گذاری‌ها در این زمینه در تشخیص زودهنگام و کاهش سرعت رسیدن افراد به بیماری آلزایمر است.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست، زهرا نوع‌پرست – مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی با اشاره به افزایش درصد سالمندان ایران طی سال‌های ۹۰ تا ۹۵ بیان کرد: تعداد سالمندان ایرانی طی سال‌های ۹۰ تا ۹۵ از ۸.۲ به ۹.۳ درصد رسیده است. سالمندی معضل نیست، اما زمانی که افراد سبک زندگی ناسالمی داشته باشند، به سمت دمانس و اختلال شناسی سوق داده می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ آمار مبتلایان به دمانس به ۳ برابر وضعیت فعلی افزایش پیدا کند.

وی با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی در این حوزه برای جلوگیری از افزایش بار اقتصادی و اجتماعی ناشی از این بیماری تصریح کرد: در حال حاضر ۷.۵ میلیون سالمند در کشور وجود دارد و ۱۵۰ هزار نفر از آنها که نیاز به خدمات بیشتری دارند، در بانک اطلاعات سازمان بهزیستی پرونده دارند.

به گفته مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی، استان‌های گیلان، مازندران، تهران، اصفهان و سمنان ۵ استان اول کشور از نظر تعداد سالمند هستند و استان‌های هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان جزو استان‌های جوان کشور خبر دارند.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

تشخیص آلزایمر با معاینه چشم

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *