bچه کسانی در خطر ابتلا به پارکینسون هستند؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
چه کسانی در خطر ابتلا به پارکینسون هستند؟

در بیماری پارکینسون بر اثر عوامل ناشناخته، قسمت‌هایی از سلول‌های مغزی از بین می‌روند. در نتیجه افراد دچار علائمی مانند لرزش در عضلات و نیز کندی در انجام حرکات بدن می‌شوند. این بیماری در دوران سالمندی بروز می‎کند و معمولا افرادی بالای ۶۰ سال را درگیر می‎کند.

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی تدریجی است که در اثر کاهش سلول‌های مغزی تولیدکننده دوپامین‌ به وجود می‌آید. نبود این سلول‌ها منجر به از دست دادن کنترل ماهیچه‌های صاف و لرز‌ش‌های غیرقابل کنترل می‌شود. به تدریج و با پیشرفت بیماری، کندی در راه رفتن و غذا خوردن نیز خود را نشان می‌دهد و در مراحل پیشرفته‌تر موجب اختلال در تعادل حرکات بدن بیمار نیز می‌شود. این بیماری با چهار علامت اصلی مشخص می‌شود که به صورت ارتعاش دست و پا در حالت استراحت (لرزش بیمار همزمان با ارتعاش دست و پا در حالت استراحت)، آرام شدن و کندی حرکات، سختی حرکت و خشک شدن دست، پا و بدن و نداشتن تعادل بروز می‌کند.

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد شیوع این بیماری در مردان بیشتر از زنان است. همچنین مطالعات ثابت کرده مردانی که حس بویایی ضعیفی دارند ۲.۵ برابر کسانی که حس بویایی قوی دارند به پارکینسون مبتلا شدند. بنابراین غربالگری حس بویایی می‌تواند به تشخیص زودهنگام بیماری پارکینسون قبل از ظهور علایم حرکتی این بیماری کمک کند. تشخیص زودهنگام بیماری برای توقف یا کند کردن پیشرفت بیماری اهمیت زیادی دارد.

علت بیماری پارکینسون معلوم نیست، گفت: مطالعات اخیر نشان داده‌اند که عوامل ژنتیکی و محیطی از قبیل سابقه فامیلی مثبت، جنسیت مذکر، ضربه به سر، تماس با آلاینده‌ها (به ویژه حشره کش‌ها و آلودگی هوا)، آسیب مغزی، رژیم‌های غذایی حاوی مقادیر بالای چربی‌های اشباع نشده، کمبود اسیدفولیک و ویتامین ‌D و B12، دیابت، استفاده از آب چاه یا مصرف ترکیبات آفت‌کش، استرس و شیوه نوین زندگی در بروز این بیماری موثرند.  از آنجا که خطر ابتلا به پارکینسون در افرادی که با سموم آفت‌کش در ارتباط هستند، بالاست، کشاورزان بیشتر در معرض ابتلا به پارکینسون هستند.

با حذف یا کاهش عوامل خطرساز در طول زندگی، تغییر سبک زندگی و تغذیه سالم می‌توان به پیشگیری از ابتلا به این بیماری کمک کرد، گفت: ۵۰ تا ۸۰ درصد موارد پارکینسون به دمانس (اختلال در مهارت‌های ذهنی و عملکردی، از دست دادن حافظه و سایر توانایی‌های شناختی) مبتلا می‌شوند، اما متاسفانه تاکنون درمانی برای این بیماری یافت نشده و درمان‌های موجود به منظور کاهش علایم، کنترل بیماری، جلوگیری از ناتوان شدن و از کار افتادگی بیمار مبتلا انجام می‌پذیرد.

منبع: shafaonline.ir

مطالب مرتبط: 

نقش تغذیه در درمان پارکینسون

داروی جدید پارکینسون کشف شد!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *