bچگونه با آلرژی بهاری مبارزه کنیم؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
چگونه با آلرژی بهاری مبارزه کنیم؟

در میان فصل ها، فصل بهار عوامل آلرژی زای بیشتری در خود دارد، چرا که طبیعت دوباره زنده می شود و این زنده شدن تغییرات زیستی زیادی را در محیط ایجاد می کند.  گرده گل ها، انواع قارچ ها، گرد و غبار و موی حیوانات از مهم ترین عوامل بروز حساسیت در افراد است.

آلرژی

شایع ترین نشانه حساسیت ها عبارتند از آبریزش بینی، خارش چشم ها، عطسه، سرفه، کهیر، قرمزی پوست، سیاهی دور چشم و حملات آسمی که ممکن است اثرات آنها کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد. در برخی موارد واکنش بدن ممکن است شدیدتر باشد و به تنگی نفس و اختلال در تنفس منجر شود و یا فشار خون کاهش پیدا کند که در این صورت حتما باید در جستجوی پزشک باشید. درمان معجزه آسایی برای حساسیت های فصلی بویژه فصل بهار وجود ندارد، اما شناخت دقیق عامل حساسیت زا و پرهیز از روبرو شدن با این عوامل می تواند در کنترل آن تاثیر زیادی داشته باشد. داروهای زیادی برای جلوگیری از این واکنش ها وجود دارند که به توصیه پزشک می توانید حساسیت خود را کنترل کنید. اما هرگز داروهای ضد حساسیت  را خودسرانه مصرف نکنید.

اگر پزشک تشخیص داده که نسبت به گرد و غبار حساسیت دارید، می توانید از فیلترهای Hepa برای جذب ذرات گرد و غبار معلق در هوا استفاده کنید و یا از دستگاه هایی استفاده کنید که با عبور هوا از درون فیلترهای مخصوص جذب ذرات گرد و غبار، تا حدودی می توانند شما را از این عامل آلرژی زا دور کنند. در صورتی که یکی از نشانه های حساسیت در شما پدیدار شده است بگونه ای که در فعالیت های شما اختلال ایجاد می کند و واکنش بدن شما شدید است، مراجعه به پزشک بهترین کار ممکن است.

منبع: salamatnews.com

بیشتر بخوانید