bدر فصل پاییز مراقب آلرژی کودکان باشید · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
در فصل پاییز مراقب آلرژی کودکان باشید

در چند دهه اخیر به دلیل تغییر سبک زندگی افراد، بیماری آلرژی شیوع بیشتری پیدا کرده است. ریزگردهای آلرژ‌ی زا و ناشی از آلودگی هوا در فصل سرد به خاطر برودت هوا در سطح پایین و نزدیک به زمین قرار می گیرند که این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی در بیماران ریوی، قلبی، خانم های باردار و کودکان کم سن و سال می شود.

در فصل پاییز مراقب آلرژی کودکان باشید

آلرژی فصلی مختص پاییز نیست و گرده افشانی گیاهان بین ماه‌های اردیبهشت باعث بروز واکنش‌های آلر‌ژیک در بدن می‌شود. سیستم دفاعی بدن کودکان به علت نداشتن سازگاری لازم با گرده های گیاهی و همچنین برخی سوابق ژنتیکی شروع به ایجاد واکنش می کند، که علائمی همچون خارش و آبریزش بینی، خارش و قرمزی چشم و گلو را به همراه دارد. بعضی از آلر‌‌ژی ها خواب را مختل و کیفیت زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. در صورت مشاهده این علائم افراد باید به پزشک متخصص مراجعه و تحت نظر فوق تخصص آلر‌‌ژی قرار گیرند، زیرا استفاده طولانی مدت از بعضی داروهای آلرژ‌ی نظیر اسپری های استنشاقی باعث ایجاد عوارض در بینی می شود.

در مورد برخی از بیماری ها پیشگیری خیلی راحت می تواند صورت گیرد اما در مورد آلرژ‌ی های ناشی از ریزگردها که عمدتاً محصول رعایت نکردن مسئولیت اجتماعی افراد هستند، پیشگیری مستلزم فرهنگسازی در این زمینه است. لزوما مشکلات ریوی با آلر‌ژی مرتبط نیست. در واقع آلر‌ژی را مواد آلرژی زا تولید می کنندکه این مواد از آلودگی های هوا ناشی می‌شوند که مضرات بیشتری نسبت به گرده های آلر‌ژی‌زا دارند. استفاده از ماسک های دارای فیلترینگ استاندارد تا حد زیادی می تواند از ایجاد آلر‌ژی ناشی از ذرات کمک کننده باشد.

منبع: yjc.ir

مطالب مرتبط: 

خرما و گردو باعث تشدید آلرژی می‎شوند!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *