bفرق بین سرما خوردگی و آنفولانزا چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
فرق بین سرما خوردگی و آنفولانزا چیست؟

در فصل سرد مدارس باز می شوند و کودکان در تماس نزدیک با هم هستند، سرما خوردگی و آنفولانزا بین کودکان و بعد به خانواده ها و جامعه بیشترمی گردد .در زمستان و پاییز مردم تمایل زیادی دارند که در فضاهای سرپوشیده بمانند، همین عامل انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر است.ویروس هایی که آنفولانزا و سرماخوردگی را تولید می کنند، در هنگامی که رطوبت هوا کم است یعنی در پاییز و زمستان بهتر و بیشتر زنده می مانند.در فصل سرد، مخاط بینی و دهان خشک تر است، این مسئله در انتقال ویروس به بدن نقش مهمی دارد.

آنفولانزا

علائم سرماخوردگی :
سرماخوردگی با سوزش و درد گلو آغاز می شود و با سرفه، آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا می کند. گاهی مواقع کودکان سرماخورده دچار تب بالا نیز می شوند ولی تب به ندرت بزرگسالان را درگیر می کند. علائم بیماری تا ۲ الی ۳ روز شدید هستند و به تدریج کم می شوند. سرماخوردگی معمولأ بین ۵ تا ۷ روز طول می کشد ولی سرفه ناشی از آن ممکن است ادامه پیدا کند.

فقط پزشک می تواند تفاوت سرماخوردگی ویروسی و میکروبی را تشخیص دهد. با تجویز پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز برای درمان لازم باشد. حتمأ لازم است که اقدام به خود درمانی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نکنیم.

عامل بیماری آنفولانزا و تفاوت آن با سرماخوردگی

بیماری آنفو لانزا با سرماخوردگی فرق دارد چون ویروس هایی که باعث آن می شوند از خانواده متفاوتی هستند. آنفولانزا توسط ویروس های خانواده ” ارتومیکسو ویروس ها” ایجاد می شود که به سه گروه (A,B,C) تقسیم می شوند.

علائم آنفولانزا :

تب، تعریق، سردرد، درد عضلات و مفاصل، گلو درد و گرفتگی بینی از علائم آنفو لانزا هستند. برخی از انواع آنفو لانزا مانند نوع خاصی از ویروس آنفو لانزای A که به آنفو لانزای خوکی معروف است، ممکن است با اسهال و استفراغ نیز همراه باشد. آنفو لانزا معمولأ بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد.

آنفو لانزا در کودکان، سالمندان و کسانی که مشکلات قلبی – عروقی و یا تنفسی دارند، با عفونت ریه (پنومونی یا ذات الریه) همراه می گردد . چنین حالتی در افراد سالم کمتر دیده می شود.

عوامل مؤثر در بیماری ها :

سن : کودکان و افراد مسن بیشتر سرما می خورند چون سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف ترو دانش و توانایی کمتری برای مراقبت از خود در برابر بیماری دارند.

آلرژی : سرماخوردگی و آلرژی دارای علائم مشترکی مثل سوزش گلو و آبریزش بینی هستند. تأثیری که آلرژی بر روی بینی و گلو می گذارد باعث می شود آن ها بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی و آنفو لانزا قرار گیرند.

دخانیات : سیگار و قلیان چه برای خود شخص و چه برای اطرافیان او خطر ابتلا به انوع بیماری ها افزایش می دهد چون سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.

کم خوابی و استرس : کم خوابی و استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند و فرد را در معرض انواع بیماری ها قرار می دهند.

منبع : beytoote.com

مطالب مرتبط :

سفر هوایی موقع سرما خوردگی خطرناک است!

پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا در طب سنتی

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *