bعلل ایجاد زگیل چیست ؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علل ایجاد زگیل چیست ؟

زگیل یک بیماری ویروسی است که عامل ایجاد کننده آن پاپیلوما ویروس انسانی است . برخی از این ویروس ها فقط می توانند پوست را گرفتار کنند و برخی دیگر فقط مخاط ها را (مثل نواحی تناسلی بیرونی و حتی نواحی تناسلی داخلی خانم ها و مخاط چشم و بینی و حلق) گرفتار می کنند و برخی هم پوست و هم مخاط را گرفتار می کنند.سلول های پوست به دنبال آلوده شدن به ویروس دچار افزایش سرعت در تکثیر و تقسیم سلولی می شود که این افزایش رشد باعث به وجود آمدن توده گوشتی روی سطح پوست و گاهی سطوح مخاطی می گردد.

زگیل

شایع ترین نوع آن ها عبارتند از:

۱) ز گیل معمولی :

که بیش تر در بچه ها دیده می شود تعداد ضایعات این نوع ز گیل در بچه ها از یک تا ده ها عدد می رسد ، در این نوع ز گیل ضایعات به صورت برجستگی هایی با سطح خشن و به رنگ مایل به خاکستری دیده می شود که اندازه آن ها می تواند از چند میلی متر تا یک سانتی متر و بزرگ تر مشاهده شود. بیش ترین جاهایی که این نوع ز گیل درگیر می کند معمولاً روی پشت دست ها و پشت انگشتان و پاها، روی تنه، پوست سر، صورت، بینی و … دیده می شود.

۲) زگیل صاف :

این نوع ز گیل به صورت ضایعات ۴-۲ میلی متری به رنگ پوست یا مایل به رنگ صورتی و با سطح کمی برجسته دیده می شود . این نوع زگیل بیش تر در صورت ، گردن، پشت دست ها، مچ دست و زانوها دیده شده که معمولاً در جوان ها بیش تر دیده می شود.

۳) ز گیل کف پا :

این نوع ز گیل به صورت نقاط فرو رفته در کف پاها دیده می شوند و گاهی این نقاط به هم پیوسته و سطح بزرگی را به وجود می آورند که اصطلاحاً به آن زگیل موزاییکی گفته می شود.

۴) ز گیل های ظریف نوک تیز یا انگشتی :

این نوع ز گیل به صورت ضایعات مجزا و پایه دار نازک است و معمولاً در صورت وگردن آقایان دیده می شود.

۵) ز گیل های تناسلی :

این نوع ز گیل ها به صورت ضایعات مجزا و یاگل کلمی به هم پیوسته و گاهی به صورت مرطوب و بدبو درنواحی تناسلی خانم ها و آقایان دیده می شوند. این نوع ز گیل ها از طریق مقاربت واگیر به وجود می آید.

 

منبع : aftabir.com

مطالب مرتبط :

ز گیل تناسلی چیست؟

درمان خانگی میخچه

اطلاعات پزشکی

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *