bعلائم و درمان گرمازدگی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علائم و درمان گرمازدگی

این بیماری یکی از فوریت‌های پزشکی است. عوارض گرمازدگی شامل نارسایی کلیه، کبد، قلب، کاهش فشار خون و… است. اگر دمای مرکزی بدن به ۴۱ درجه سانتی‌گراد برسد آثار گرمازدگی مشاهده می‌شود و بدون اقدام پزشکی فوری، ۲۰ درصد افراد جوان و ۸۰ درصد افراد مسن جان خود را از دست می‎دهند.

علائم و درمان گرمازدگی

مواردی که آسیب‌پذیری در برابر گرما را افزایش می‌دهد عبارتند از: چاقی، سن، جنسیت، بیماری پوستی، فشارخون پایین ، بیماری قلبی، داروهایی که مانع تعریق می‌شوند مانند آنتی‌هیستامین‌ها، مواردی که فعالیت عضلات یا حرارت بدن را افزایش می‌دهند، مانند مصرف مواد مخدر، وجود عفونت، بیماری سرطان، سوء تغذیه و نقص سیستم ایمنی بدن. افراد مسن‌تر از گرما بیشتر شکایت دارند زیرا پس از ۴۰ سالگی شروع تعریق به تاخیر می‌افتد و حجم آن کاهش می‌یابد و در نتیجه گرمای درونی بیشتری احساس می‎شود. زنان معمولا در شرایط مساوی نسبت به مردان گرمای درونی بیشتری تولید می‌کنند.

علائم گرمازدگی:

ممکن است اولین علامت از دست دادن هوشیاری است. از علائم دیگر می‎توان به سردرد، سرگیجه، غش، تهوع و استفراغ، گیجی، افزایش تعداد تنفس و تنفس‌های ضعیف و سریع، افزایش تعداد ضربان قلب، تب، ضعف، پوست خشک و گرم و افت فشارخون اشاره کرد و در موارد شدید ممکن است حالت منگی، شوک و اغماء دیده می‌شود.

درمان گرمازدگی:

در موارد شدید گرمازدگی مراقبت‎های پزشکی در بیمارستان لازم است پس اگر کسی دچار گرمازدگی شده، فوراً یک آمبولانس خبر کنید یا هر چه سریع تر او را به نزدیک ترین بیمارستان برسانید. اما تا زمانی که آمبولانس برسد می‏‎توانید با اقداماتی به بیمار کمک کنید. هدف اصلی از اقدامات درمانی کاهش سریع دمای بدن است و به این منظور کم کردن لباس بیمار و ماساژ شدید تنه و گردن بیمار و رساندن مایع خنک ضروری است و در اطراف بیمار باید کیسه‌های یخ قرارداد و آب ولرم روی بیمار پاشید و برای خنک کردن بیمار از کولر یا پنکه استفاده کرد. استفاده از آسپیرین برای پایین آوردن تب بیمار ممنوع است.

لباس های فرد گرمازده را درآورده و بدن او را در آب سرد فرو برید البته آب خیلی سرد یا وان پر از یخ ممکن است به بیمار شوک بدهید پس بدون دستور پزشک هرگز این کار را نکنید. اگر امکان استفاده از وان یا حمام وجود نداشت، با استفاده از یک پارچه یا حوله یا اسفنج ، بدن فرد را با آب سرد خیس کنید یا اینکه قطعات یخ را به آرامی به بدن فرد بمالید. فرد را در مکان خنکی قرار دهید. پاهای فرد را در محل بالاتری نسبت به بدن او قرار دهید تا جریان خون بیشتر به طرف سر او برود. دست ها و پاهای فرد را ماساژ دهید تا خونی که خنک شده ، به سمت مغز و مرکز بدن او برود. اگر فرد بیهوش نشده می‎توانید کم کم به او آب و نوشیدنی خنک بدهید. وقتی بدن فرد خنک شد، هر ۱۰ دقیقه یک بار دمای بدن او را اندازه گیری کنید تا دمای بدنش کمتر از ۳۸/۵ درجه سانتیگراد نشود.  اگر هم دماسنج نداشتید، تا وقتی که با لمس کردن بدن او احساس می کنید خنک نشده، عمل خنک کردن را ادامه دهید. ولی به محض خنک شدن بدن فرد، عمل خنک کردن را متوقف کنید و اگر دمای بدن او مجدداً افزایش یافت، عمل خنک کردن را دوباره شروع کنید.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

گرمازدگی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *