bعلائم و درمان آبله مرغان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علائم و درمان آبله مرغان

آبله مرغان (Chickenpox) از بیماری‌های خفیف و بسیار واگیردار است. این بیماری توسط ویروس هرپس زوستر که از خانواده هرپس ویروس است، ایجاد می‌شود. فصل ابتلا به آبله مرغان بیشتر در اواخر زمستان و اوایل بهار است. این بیماری درکودکان شایع‌تر است.

آبله مرغان

ویروس‌ آبله مرغان از راه‌ قطره‌های‌ ریز در هوا یا تماس‌ با ضایعات‌ پوستی ، از فرد بیمار انتقال‌ می‌یابد. این ویروس بعد از ایجاد آبله مرغان، در همه افراد به صورت نهفته باقی می‌ماند و در مسیر رشته‌های عصبی که از نخاع خارج می‌شوند، جایگزین می‌شود و فعالیت مجدد آن منجر به بیماری زونا یا هرپس زوستر Herpes zoster می‌گردد. کودکان زیر ده سال بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند و  بیشتر کودکان تا قبل از این سن به بیماری آبله مرغان مبتلا می‌شوند.

علائم بیماری

در ابتدا علائمی مانند تب، بی‌حالی، بی‌اشتهایی، سردرد و گاه درد خفیف شکمی ظاهر می‌شود که بعد از ۱ تا ۲ روز بثورات قرمز رنگ خارش‌دار معمولاً ابتدا در پشت بیمار و به دنبال آن به فاصله چند ساعت روی شکم و قفسه سینه ظاهر می‌شود. بیشتر این دانه‌های قرمز در عرض ۴۸ ساعت خشک می‎شوند و تشکیل پوسته می‌دهند و به جای آنها دانه‌های جدید ایجاد می‌شوند و جای این دانه‌ها ممکن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. 

سرایت بیماری

افراد مبتلا به آبله‌ مرغان از ۱ تا ۲ روز قبل از ظهور بثورات جلدی تا حدود ۷ روز پس از بروز بثورات می‌توانند بیماری را منتقل کنند.  بیماری از شخص بیمار بوسیله تماس مستقیم و یا از طریق ترشحات مجرای تنفسی منتقل می‌شود. مادر هم می‎تواند عامل انتقال بیماری به نوزادش باشد. برای جلوگیری از سرایت این بیماری پزشکان توصیه می‌کنند بیمار مبتلا به  آبله مرغان در طول دوره واگیری (تا ۷ روز پس از بروز بثورات ) در صورت امکان از دیگران جدا باشد، وسایل و لوازمی که بیمار استفاده کرده، ضد عفونی شود. 

درمان بیماری

مثل بیشتر بیماری‌های ویروسی درمان خاصی برای آبله مرغان وجود ندارد ولی برای نوزادان و بچه‌های کم سن و سال در صورت ابتلا به آبله مرغان حتما به پزشک مراجعه کنید. برای جلوگیری از اضافه شدن عفونت به تاولها حمام گرفتن روزانه با آب سرد توصیه می شود. کوتاه کردن ناخن‌های فرد مبتلا برای جلوگیری از خارش تاول ها بسیار مهم است. به کودک توضیح دهید که نباید جوش‌ها را بخاراند چرا که باعث کنده شدن آن ها و باقی ماندن جایشان خواهد شد. استراحت در خانه و مدرسه نرفتن کودکانی که آبله مرغان دارند بیش از ۵ روز لازم نیست. داروهای مسکن و آشامیدن مقدار زیاد مایعات، همچنین استفاده از داروهای ضد حساسیت برای کاهش خارش موثر است. در موارد بسیار شدید بیماری آبله مرغان گاهی پزشکان داروهای ضد ویروس تجویز می کنند.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

زونا چیست؟

تاثیرات آبله مرغان در دوره بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *