bعلائم اولیه ویروس زیکا · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علائم اولیه ویروس زیکا

ویروس زیکا (Zika virus) ویروسی است که از پشه به انسان منتقل می‌شود و این روزها شیوع آن همزمان با بازی‎های المپیک باعث نگرانی در تمام کشورها شده است. علائم ویروس زیکا اغلب خفیف است و طی چند روز از بین می‌رود اما از آنجایی که در زنان باردار باعث تولد نوزادانی مبتلا به عارضه مادرزادی میکروسفالی می‎شود، شناخت این علائم مهم است. 

علائم اولیه ویروس زیکا

آلودگی به ویروس ز‌یکا اغلب با سردرد شروع شده و در مدت چند روز، علائمی همچون حساسیت پوستی و تب در فرد ظاهر می‌شود. همچنین برخی بیماران در ناحیه مفصل‌های مچ، زانو و قوزک پا دچار درد می‌شوند. این علائم معمولا در مدت دو هفته پس از آلودگی اولیه ظاهر می‌شود و برای مدت یک هفته طول می‌کشد. در حال حاضر درمانی برای عفونت ناشی از ویروس ز‌یکا وجود ندارد. هر چند به بیماران توصیه می‌شود به مقدار کافی از نوشیدنی‌ها استفاده کنند، استراحت کافی داشته باشند و از داروهای مسکن برای کاهش درد یا تب استفاده نمایند.

این ویروس در زنان باردار موجب می‌شود تا نوزادانی مبتلا به عارضه مادرزادی میکروسفالی به دنیا آورند و در نتیجه آگاهی پیدا کردن از علائم آلودگی به ویروس ز‌یکا برای جلوگیری از انتقال آن به زنان باردار ضروری است. زنان باردار که علائم ز‌یکا را مشاهده کرده‌اند یا به مناطق شیوع این ویروس سفر داشته‌اند باید آزمایش خون بدهند. همچنین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎های آمریکا به زنان ساکن در مناطقی که این ویروس شایع است، توصیه می‌کند در صورتیکه علائم این ویروس را مشاهده نکرده‌اند در سه ماه نخست و دوم بارداری تحت آزمایش قرار بگیرند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

ویروس ز‌یکا چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *