bشایع شدن سردردهای میگرنی در کودکان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
شایع شدن سردردهای میگرنی در کودکان

کارشناسان با انجام مطالعاتی بر روی بیش از صد و پانزده هزار زن در طول دو دهه دریافتند از میان این افراد آن دسته از زنانی که دچار حملات و سردردهای میگرنی شدید بوده‌اند، دو برابر بیشتر از سایر زنان دچار سکته مغزی یا حمله قلبی در سال‌های بعد شده‌اند.

 

سردردهای میگرنی

این تحقیقات که از سوی پژوهشگران دانشگاه هاروارد بر روی زنان داوطلب انجام شد، نشان داد زنانی که سابقه حملات سردرد و میگرن مزمن دارند باید به طور مرتب وضعیت قلب خود را بررسی کنند و تحت نظارت متخصص قلب و مغز و اعصاب قرار گیرند.

تنها در کشور انگلستان بیش از هشت میلیون زن دچار حملات سردردهای میگرنی می‌شوند و تحت تاثیر سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، ضعف بینایی و ناتوانی در حرکت دادن عضلات بدن قرار دارند.

همچنین نتایج تحقیقات دیگری نشان داد زنانی که به طور مرتب دچار میگرن می گردند از سایر مشکلات جسمانی از جمله فشار خون بالا، کلسترول و اضافه وزن رنج می برند.

بر این اساس، کارشناسان بر این باورند میگرن باید به عنوان یک زنگ هشدار برای شناسایی خطر بیماری های قلبی عروقی و مشکلات مغزی مورد توجه قرار گیرد.

در گذشته بسیاری از متخصصان به افراد بویژه زنانی که دچار مشکل میگرن بودند، داروهای کاهنده کلسترول خون تجویز می کردند و اکنون نیز در دنیا داروهای مسکن و حتی ضد تشنج فراوانی برای کاهش عوارض میگرن وجود دارد اما کارشناسان از سوی دیگر در تلاش هستند نسل جدیدی از داورها را ساخته و روانه بازار کنند که عوارض جانبی کمتری داشته باشد و بتواند به عنوان داروی درمانی و پیشگیری کننده از سردرد مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر بزرگسالان به تازگی سردردهای میگرنی میان خردسالان و نوجوانان نیز در دنیا دیده می شود و کارشناسان عوامل مختلفی را برای وقوع آن عنوان می کنند؛ استفاده از وسایل الکترونیکی، خوردن غذاهای پرچرب و شیرین، سابقه وجود میگرن بین یکی از اعضای درجه یک خانواده از جمله این موارد هستند.

کارشناسان به والدینی که کودکان آنها دچار سردردهای میگرنی می شوند توصیه می کنند هرگز بدون تجویز پزشک به فرزند خود دارو ندهند و برای تشخیص علت سردرد حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند.

تنظیم رژیم غذایی و نظارت بر ساعت خواب کودک، کمک به انجام تکالیف درسی، خسته نکردن کودک با فرستادن او به انواع کلاس های آموزشی، معاینه دوره ای چشم کودک توسط چشم پزشک همگی می توانند از بروز میگرن در او جلوگیری کنند.

منبع : yjc.ir

مطالب مرتبط :

چند روش قطعی برای درمان میگرن

برای درمان سردردهای میگرنی اسفند دود کنید

آیا کمبود ویتامین علت میگرن است 

شیوع میگرن در تابستان بیشتر است

اطلاعات پزشکی

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *