bشایع ترین بیماری فصل زمستان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
شایع ترین بیماری فصل زمستان

سرماخوردگی، شایع ترین بیماری در فصل سرماست. پوشیدن لباس های تابستانی، باز بودن در و پنجره ها و کاهش ناگهانی دما باعث می شود سرماخوردگی رخ دهد.

بیماری

فصل پاییز فصل شروع مهدکودک، مدارس و دانشگاه هاست و از آنجا که ویروس ها و میکروب ها در فضاهای بسته و محدود بهتر منتقل می شوند، ویروس از طریق عطسه، صحبت کردن در فاصله نزدیک و دست دادن انتقال پیدا می کند.

سرماخوردگی علایم خفیفی دارد و به آهستگی بروز می کند. معمولا گلودرد دیده نمی شود. تب شایع نیست و اگر هم وجود داشته باشد، اغلب خفیف است و سرفه ها تحریکی هستند. مهم ترین علامت بیما ری، آبریزش بینی است. بیمار زیاد احساس ناراحتی نمی کند و معمولا می تواند کارهای روزمره اش را انجام دهد. البته علایم در برخی افراد شدیدتر از دیگران است.

سرماخوردگی یک بیما ری ویروسی است بنابراین مصرف آنتی بیوتیک هیچ نقشی در درمان آن ندارد. در سرماخوردگی، استراحت مهم ترین کلید درمان است و با مصرف مایعات گرم، آبمیوه تازه و استراحت معمولا ظرف ۴۸ ساعت بیمار بهبود می یابد. مصرف قرص سرماخوردگی ضروری نیست و می تواند جنبه کمکی و تسکینی داشته باشد ولی اگر فردی نمی تواند حتی برای مدت کوتاه استراحت داشته باشد، می تواند از این داروها استفاده کند تا علایم کم شود . اگر سرماخوردگی بیش از ۵ روز طول بکشد یا تب از علایم آن باشد، احتمال ابتلا به سینوزیت باکتریایی مطرح می شود و باید تحت نظر پزشک درمان شود و در صورت صلاحدید وی ممکن است تجویز آنتی بیوتیک لازم باشد.

برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، شستن مکرر دست ها با آب و صابون جامد یا مایع آنتی باکتریال در طول روز اهمیت فراوانی دارد و بیما ران نیز برای جلوگیری از انتشار بیما ری بهتر است از رفتن به مناطق پرجمعیت و تماس نزدیک با دیگران خودداری کنند.

منبع :tebyan-zn.ir

مطالب مرتبط :

بیمار ی های مصرف سس مایونز در انسان

علائم و درمان بیمار ی جذام

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *