bچرا تبخال شایع می شود · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
چرا تبخال شایع می شود

محمد عبداللهی نیک آبادی پژوهشگر طب اسلامی گفت ؛ در مورد راه های جلوگیری از تبخال بیان کرد: تبخال یک بیماری ویروسی واگیردار است و ازطریق روبوسی با فرد مبتلا، استفاده از حوله، تیغ و ظرف غذای مشترک با فردی که دچار این ضایعه است، به افراد دیگر سرایت می کند.

تبخال

 عبداللهی نیک آبادی ادامه داد: ویروس هرپس سیمپلکس که عامل ایجاد تبخال در صورت است به صورت نهفته در سلول های عصبی وجود دارد و ممکن است

 دوباره به صورت عفونی در همان محل یا نزدیک به آن ایجاد شود که در این صورت ممکن است در محل قبلی احساس خارش یا برآمدگی کنید.

 این پژوهشگر طب سنتی گفت: تبخال یک تاول پرآب، کوچک و قرمز رنگ است که معمولا بین هفت تا ده روز طول می کشد تا برطرف شود و لازم به ذکر است با این حال که این ضایعه وخیم نیست می تواند آزار دهنده باشد.

 وی ضمن اشاره به اینکه تبخال معمولا در اطراف لب ها ایجاد می گردد ، اضافه کرد : علاوه بر امکان بروز تبخال در کنار لب ها احتمال به وجود آمدن آن روی سوراخ های بینی، چانه و انگشتان دست نیز وجود دارد.

 این پژوهشگر طب اسلامی بیان کرد : مصرف روغن نعنا به دو صورت خوراکی و موضعی در جلوگیری از رشد تبخال موثر است و همچنین می توان از عصاره گیاه بادرنجبویه به صورت موضعی نیز برای درمان این ضایعه بهره برد.

 عبداللهی نیک آبادی شست و شوی مداوم تبخال با عصاره یا جوشانده ریشه جعفری را یکی از را های موثر برای درمان این ضایعه دانست و گفت : برگ زیتون نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد و التهاب ناشی از ابتلا به تبخال داشته باشد.  وی اضافه کرد : تب کردن، استرس شدید و قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید می تواند باعث تشدید و رشد تبخال شود.

 عبداللهی نیک آبادی ابراز داشت: تبخال درمان قطعی نداشته  و با انجام اقدامات فوق تنها می توان از رشد آن جلوگیری کرد.

  منبع : yjc.ir

  مطالب مرتبط : 
   درمان تبخال با گیاهان دارویی
 کشف دو نوع ویروس تبخال در سیستم عصبی
 درمان خشکی پوست پاییزی با طب سنتی
 کدام بیماری پوستی واگیردار است

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *