bدر تابستان مراقب عفونت‌های استخری باشید! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
در تابستان مراقب عفونت‌های استخری باشید!

با رسیدن فصل تابستان افراد زیادی برای شنا کردن به استخرها می‎روند و به همان نسبت هم تعداد مراجعه‌کنندگان به متخصصان زنان، پوست و مو و … بیشتر می‌شود تا بیماری‌های به‌ اصطلاح استخری خود را درمان کنند. یکی از مهم‌ترین این بیماری‌ها عفونت‌ قارچی است.

در تابستان مراقب عفونت‌های استخری باشید!

عفونت‌های قارچی پوست

اولین قدم برای جلوگیری از ایجاد عفونت‌های قارچی انتخاب استخری است که تمام اصول بهداشتی را رعایت کند. سیستم تصفیه آب مستمر داشته باشند و کلر‌زنی هم به‌طور اتوماتیک انجام شود. البته شما هم باید به بهداشت فردی توجه ویژه داشته باشید. راه رفتن بدون دمپایی روی سطوح مرطوب و لبه استخر می‎تواند باعث عفونت شود. شرط اولیه انتقال این بیماری، مرطوب بودن سطوح است با این حساب حتی دمپایی‌ها و دیگر وسایل استخر ممکن است آلوده به عفونت‌های قارچی باشد. بنابراین حتما باید در محیط‌های مرطوب و از همه مهم‌تر استخر دمپایی‌ها را در حوضچه کلر حداقل به مدت ۱۵ ثانیه ضدعفونی کنید. برای تمیز نگهداشتن آب استخرها پیش از ورود به استخر و پس از خارج شدن از آن، باید بدن و موهایتان را با مواد شوینده مناسب تمیز کنید، اما نباید این کار را به خانه موکول کرد. بعد از شست‌وشوی کامل، بدن با حوله تمیز کاملا خشک شود چون وجود رطوبت روی پوست محیط مناسبی را برای رشد قارچ‌ها و عفونت‌های قارچی فراهم می‌کند.

عفونت‌های قارچی زنانه

بسیاری از خانم‌ها با این سوال مواجه‌اند که چرا بعد از استفاده از استخر و جکوزی دچار قارچ و خارش می‌شوند؟ حضور در این محیط‌ها ممکن است احتمال قارچ را بیشتر کند آن هم تنها در صورتی که ناحیه تناسلی برای مدت طولانی مرطوب بماند و فرد بعد از استخر و… لباس خود را تعویض نکند. گاهی اوقات خانم‌ها بعد از شنا و بیرون آمدن از استخر سریع دوش می‌گیرند، با حوله هم مایو و هم بدنشان را خشک می‌کنند و بدون عوض کردن مایو روی آن لباس می‌پوشند و استحمام کامل را به خانه موکول می‌کنند. بد نیست بدانید همین نکته به ظاهر ساده زمینه ابتلا به عفونت‌های قارچی را فراهم می‌کند. بهتر است حوله، مایو، لباس زیر، کلاه و عینک شنا را بعد از هر بار شنا با شوینده‌های مناسب بشویید و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شوند. برای اطمینان بیشتر حتی بعد از خشک شدن هم توصیه می‌شود قسمت داخلی لباس زیر و مایو را اتو کنید. عفونت قارچی، شایع‌ترین عفونت دستگاه تناسلی ‌است. به‌طور کلی در واژن برخی از خانم‌‌ها به‌صورت طبیعی قارچ وجود دارد؛ البته نوعی قارچ که بیماری‌زا نیست، اما اگر شرایط مهیا باشد همین عوامل غیربیماری‌زا، تبدیل به قارچ‌های بیماری‌زا می‌شوند. محیط مرطوب استخر‌ها از یک طرف و کلر موجود در آب از طرف دیگر (به‌دلیل از بین بردن حساسیت باسیل نگهبان واژن) احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی را بیشتر می‌کند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

آب استخر باعث آسم و سرطان می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *