۱۰ علت حساسیت دندان

حساسیت دندانی معمولا به صورت درد، هنگام خوردن و آشامیدن غذاها و نوشیدنی های داغ، سرد و شیرین تعریف می‌شود.

۱- استفاده زیاد از دهان شویه: بعضی از دهان شویه‌ها اسید دارند و اگر بیش از حد در طول روز استفاده شوند ایجاد حساسیت و درد می‌کنند. 

۲- خوردن غذاهای اسیدی: غذاهایی که اسید زیادی دارند باعث ساییده شدن مینای دندان می‌شوند و در نتیجه باعث ایجاد حساسیت دندان می‌شوند برای از بین بردن اسید این خوراکی‌ها، خوردن مقداری پنیر یا یک لیوان شیر بعد از خوردن آنها مفید است. 

۳- سفید کردن دندان‌ها: هر کسی دوست دارد دندانهای درخشان‌تر داشته باشد اما موادی که برای بلیچینگ و سفید کردن دندانها بکار می‌روند و بعضی از خمیر دندانها باعث ایجاد حساسیت می‌شوند. معمولا وقتی استفاده از این محصولات را متوقف می‌کنید حساسیت نیز برطرف می‌شود.

۴- تحلیل رفتن لثه‌ها: ریشه دندان هزاران کانال ریز دارد که حس (گرما، سرما و شیرینی) را به عصب دندان می‌رساند. ریشه دندان به وسیله لثه پوشانده شده است. در بیماریهای لثه، بافت لثه از روی ریشه کنار زده شده در نتیجه ریشه دندان بیش از حد حساس می‌شود.

۵- محکم مسواک زدن دندانها: بهتر است برای مسواک زدن از مسواک نرم استفاده شود تا لثه‌ها از روی ریشه دندان کنار زده نشود. 

۶- کارهای دندانپزشکی: منصفانه به نظر نمی‌رسه ولی گاهی اوقات اینگه از دندانهایتان به خوبی نگهداری می‌کنید و مرتب به دندانپزشک مراجعه می‌کنید به ضرر شما می‌شود. جرم گیری دندان‌، ترمیم دندان و درمان ریشه می‌توانند باعث ایجاد حساسیت موقتی شوند.  اگر نگران این مسئله هستید با دندانپزشک خود مشورت کنید. 

10 علت حساسیت دندان

۷- دندانهای ترک خورده: جویدن یخ، آب نبات‌های سفت باعث شکسته شدن یا ترک خوردن دندان می‌شوند. این ترکها علاوه بر اینکه ایجاد حساسیت دندانی می‌کنند، ممکن است باعث حمع شدن باکتری و عفونت نیز شوند.

۸- ساییدن یا فشار دادن دندانها روی یکدیگر: مینای دندان محکم‌ترین ماده در بدن شماست با این وجود در برابر فشار دندان‌ها مقاومت کافی ندارد و از بین می‌رود. 

۹- پوسیدگی دندان: پوسیدگی باعث می‌شود ریشه دندان در معرض حساسیت قرار بگیرد. برای جلوگیری از پوسیدگی باید به بهداشت دهان و دندان بیشتر توجه کنید.

۱۰- با دهان خود مهربان باشید: با دندانپزشک خود راجع به حساسیت دندانهایتان صحبت کنید تا علت آن را پیدا کنید. شاید لازم باشد در روش‌های مراقبت از دندانهای خود  تغییراتی بدهید. مثل استفاده از مسواک نرم، خمیر دندان ضد حساسیت، یا دهان شویه حاوی فلوراید 

 مطالب مرتبط: 

دندانپزشکی اطفال با بیهوشی!

دندان قروچه کودکان

دکتر الهام عباسپور

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *