یوگا در درمان سرطان پروستات مفید است!

یوگا (Yoga) ورزشی است که میلیون‌ها نفر در دنیا برای رهایی از استرس و تنش‌های زندگی و رسیدن به تناسب اندام انجام می‌دهند. اما اطلاعات پزشکی جدید می‌گوید این ورزش اثرات مفید دیگری نیز دارد. یوگا می‌تواند  باعث افزایش کیفیت زندگی افرادی شود که درحال پرتودرمانی برایدرمان سرطان پروستات هستند.

درمان سرطان

یوگا ترکیبی از تمرینات ذهن و بدن است که شامل حالات خاص بدنی, تکنیک‌های تنفس, مدیتیشن و ریلکسیشن یا تمدد اعصاب (آرام سازی) است. اخبار پزشکی می‌گوید تعداد افرادی که به خاطر فواید یوگا برای سلامتی به آن روی میاورند روز به روز بیشتر می‎شود. طبق آمار در سال ۲۰۱۲ در آمریکا ۲۱ میلیون نفر این ورزش را انجام می‌دادند که نسبت به سال ۲۰۰۷ رشدی در حدود ۶ درصد داشته است. تحقیقات زیادی در مورد تاثیرات این ورزش برای سلامتی انجام شده است. مطالعات قبلی ثابت کرده بود که یوگا برای افزایش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان سینه و بهبود نشانه‌های بیماری آرتروز مفید است. در این مطالعه جدید نیز تاثیرات یوگا بر بیماری سرطان پروستات (prostate cancer) مورد بررسی قرار گرفته است. در آمریکا از هر ۷ مرد ۱ نفر به سرطان پروستات مبتلا می‌شود. پرتو درمانی یکی از بهترین گزینه‌های درمانی برای درمان سرطان پروستات است. اما این راه درمانی عوارض جانبی زیادی هم دارد که زندگی فرد را مختل می‌کند. از این عوارض جانبی می‌توان به خستگی شدید، تجربه مشکلات جنسی مثل اختلال نعوظ و بی اختیاری ادرار اشاره کرد. 

دکتر (Neha Vapiwala) به همراه یک تیم پزشکی از دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا در این مطالعه از ۶۸ بیمار مبتلا به سرطان پروستات که در حال پرتو درمانی بودند خواستند در طول دوره درمان در جلسات یوگا نیز دو بار در هفته شرکت کنند. نتایج بررسی‌ها نشان داد یوگا می‌تواند عوارض جانبی پرتو درمانی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. بهترین پزشکان اداره کننده این مطالعه می‌گویند یوگا می‌تواند خستگی شدید ناشی از پرتو درمانی را کاهش دهد. همچنین به دلیل این که عضلات لگن را تقویت می‌کند و جریان خون را افزایش می‌دهد، باعث برطرف شدن مشکل اختلال نعوظ و بی اختیاری ادرار می‌شود. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

علائم سرطان

درمان سرطان با ویتامین C

نقش تغذیه در درمان سرطان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *