bیائسگی و کاهش میل جنسی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
یائسگی و کاهش میل جنسی

کاهش میزان هورمون استروژن و تستوسترون در دوران یائسگی باعث ایجاد تغییراتی در بدن زنان و همچنین در میزان میل جنسی آنان می‏‌شود. زنان در این دوران تحریک پذیری جنسی کمتری را تجربه می‎کنند. در نتیجه تمایل کمتری به برقرای رابطه جنسی دارند و دچار سرد مزاجی جنسی می‎شوند. 

یائسگی و کاهش میل جنسی

یکی از مشکلاتی که کاهش هورمون استروژن ایجاد می‎کند، خشکی بیش از حد واژن است که این مسئله روی رابطه جنسی فرد تاثیر می‎گذارد. اما خوشبختانه این مشکل با مراجعه به پزشک زنان به راحتی قابل درمان است. عوامل دیگری که ممکن است در کاهش میل جنسی زنان در این دوران پایان قاعدگی موثر باشند، عبارتند از: مشکلات کنترل مثانه، مشکلات خواب، افسردگی و اضطراب، استرس، مصرف داروهای مختلف و نگرانی در مورد سلامتی

البته یائسگی باعث کاهش تمایلات جنسی در همه زنان نمی‎شود. حتی بعضی از زنان افزایش میل جنسی را در این دوران تجربه می‎کنند و شاید یکی از دلایل آن عدم نگرانی در مورد بارداری باشد. برای درمان مشکلات جنسی حتما باید به پزشک مراجعه کنید زیرا اکثر مشکلات مربوط به این دوران قابل درمان هستند. شاید لازم باشد برای حل مشکل خود فرد و همسرش به مشاور مراجعه کنند. و یا اینکه دارو درمانی راه حل مشکل باشد. معمولا برای درمان خشکی واژن از محلول‌ها یا ژل‌های روان کننده محلول در آب استفاده می‎شود. جبران میزان کاهش یافته استروژن به وسیله داروهای هورمونی یکی از راه‌های درمانی است. محققان اعلام کردند که هورمون مردانه آندروژن هم می‌تواند باعث افزایش تمایل جنسی در زنان شود. اما مطالعات در این مورد هنوز ادامه دارد.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

ارگاسم و رابطه جنسی

ناتوانی جنسی زنان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *