گیاه شیرین بیان برای درمان زخم معده

مهم ترین کاربرد گیاه شیرین بیان در درمان زخم معده است. این گیاه باعث مهار باکتری مولد زخم معده می‌شود. در سال‌های اخیر از این گیاه برای درمان زخم معده و سرطان معده در آمریکا، اروپا و آلمان استفاده می‌شود.

گیاه شیرین بیان برای درمان زخم معده

قسمت مورد استفاده شیرین بیان، ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های گیاه است که دارای ترکیبات مختلفی است. ماده ای که موجب شیرینی این گیاه می شود، ترکیب موجود در ریشه‌های گیاه به نام اسید گلیسریزیک است که که در صنایع دارویی و غذایی کاربرد فراوان دارد و ۵۰ برابر شکر شیرینی دارد. اسید گلیسریزیک با افزایش سن گیاه افزایش می‌یابد. عصاره‌ای که از شیرین بیان به دست می‌آید، زخم‌ها (به خصوص زخم معده) را التیام می‌بخشد و مرهم طبیعی برای معده، گلو و سایر غشاهای مخاطی است. همچنین ماده موثر در شیرین بیان باعث فعالیت ضد تورم مفاصل و ضد التهاب در بدن انسان می‌شود. این گیاه به عنوان یک داروی گیاهی موثر علیه عفونت‌ها محسوب می‌شود.

شیرین بیان به عنوان گیاهی موثر در: دفع سموم، نرم کننده،  ضد بو، خلط آور، عرق آور،تب بر، مناسب برای ناراحتی های قفسه سینه و محرک تولید استروژن در نظر گرفته می شود. در طب سنتی از شیرین بیان برای درمان سرفه در کودکان و بزرگسالان استفاده می‌شود و در حال حاضر هم در شربت‌های ضد سرفه ترکیبات شیرین بیان وجود دارد. گیاه شیرین بیان ملین است و برای درمان سوء هاضمه و از بین بردن نفخ شکم مفید است. اگر شیرین بیان را قبل از غذا مصرف کنید، برای لاغری موثر است. ترکیبات موجود در ریشه شیرین بیان برای مقابله با پوسیدگی دندان مفید هستند.

برای درست کردن جوشانده شیرین بیان نیز باید ۵۰ گرم ریشه شیرین بیان بدون پوست را آسیاب کرده و در ۱۰۰ گرم آب بریزید و آنقدر بجوشانید که دوسوم آن باقی بماند. برای درست کردن دم کرده ی شیرین بیان باید ۵۰ گرم ریشه شیرین بیان بدون پوست را آسیاب کنید و در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. مصرف بی رویه شیرین بیان باعث تحریک غدد فوق کلیوی و ترشح بیش از اندازه هورمون آلدوسترون می‎شود. این حالت سبب عوارضی چون اختلال در فعالیت های متابولیسمی و بالا رفتن فشارخون می‌گردد. استفاده زیاد از شیرین بیان برای طحال نیز مضر است. زیاده روی در مصرف آن ممکن است به فشار خون بالا و حتی سکته قلبی منجر شود. مصرف این گیاه و فرآورده‌های آن برای زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند، ممنوع ‌است. همچنین افرادی که فشار خون بالا یا ناراحتی کلیه، قلب یا کبد دارند باید از مصرف شیرین بیان پرهیز کنند.

منبع: tebyan.net

مطالب مرتبط: 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *