گوش درد کودکان

گوش درد یکی از بیماری‎هایی است که اگر به آن مبتلا شوید می‎تواند حسابی شما را آزار دهد. حالا تصور کنید این مشکل برای نوزاد یا کودکتان چقدر می‎تواند عذاب آور باشد. گوش‎درد یکی از شایع‎ترین مشکلاتی است که در فصل سرما و بیشتر در اثر سرماخوردگی به سراغ کودکان می‎آید. 

گوش درد

گوش درد ناشی از سرماخوردگی می‎تواند دردی سوزنده و آهسته باشد. ماده مخاطی یا چرکی از راه مجرای بینی در پشت بینی جمع شود و به فضای میانی گوش‎ها برود. این مایع به پرده گوش فشار آورده و باعث ورم و لرزیدن پرده گوش می‌شود. گوش درد ناشی از سرماخوردگی با از بین رفتن سرماخوردگی باید بهبود یابد. اما اگر بهتر نشد ممکن است کودک دچار عفونت گوش شده باشد. عفونت گوش معمولا ناگهانی رخ می‎دهد و با درد شدید شروع می‎شود. این درد شدید به این دلیل ایجاد می‎شود که انتهای عصب حسی در پرده گوش به فشار وارد شده به ان پاسخ می‎دهد. گاهی اوقات هم گوش درد در کودکان به دلیل دندان درآوردن یا گلودرد یا سوزش مجرای گوش بر اثر استفاده از گوش پاک کن و یا باقی ماندن صابون و شامپو در گوش است.

علائم گوش درد در کودکان عبارتند از کاهش اشتها، اسهال و استفراغ به دلیل عفونت گوش، بی خوابی کودک، تب، ترشح مایع از گوش که این مایع زرد رنگ یا قهوه‌ای یا سفید است و جرم گوش نیست و ممکن است بوی بدی داشته باشد که نشانه پاره شدن پرده گوش است، بی‎قراری کودک از دیگر علائم درد گوش است، اگر با نوک انگشت در گوش کودک کمی فشار بیاورید، کودک به شدت بی‎قراری می‎کند و دستش را به طرف گوشش می‎برد. اگر گوش درد به علت عفونت باشد حتما باید در جستجوی پزشک متخصص کودکان یا گوش و حلق و بینی برای درمان عفونت باشید. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد اگر عفونت گوش به موقع درمان نشود عوارضی مانند عفونت گوش داخلی، زخم شدن پرده گوش، کاهش شنوایی، عفونت جمجمه در پشت گوش و مننژیت را در پی خواهد داشت.  

منبع: مجله نیک و نو 

مطالب مرتبط: 

برای پایین آوردن تب کودکان چه کنیم؟

درمان سرماخوردگی کودکان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *