گز گز دست و پا را جدی بگیرید

گز گز یا خواب‌رفتن دست و پا اگر به دنبال صدمه به سر و گردن و ستون فقرات یا با ناتوانی در راه رفتن، کاهش هوشیاری، اختلال تکلم، تعادل و درد شدید همراه باشد، باید جدی گرفته شود. اختلالات بینایی و ناتوانی در کنترل ادرار و ضعف اندام حرکتی نیز از جمله نشانه‌هایی است که در کنار بی‌حسی و گزگز اندام‌ها نباید نادیده گرفته شود.

گز گز

خواب‌رفتگی اندام‌ها به صورت ناگهانی و بی‌خبر :

گاهی احساس گز گز در اندام‌ها، بدون علت خاصی و به طور ناگهانی فقط در یک اندام بروز می‌کند.خواب‌رفتگی قرینه نشان‌دهنده بیماری‌‌های متابولیک چون دیابت و تیروئید یا ناشی از عوارض داروها، عفونت‌ها و کمبود ویتامین است، اما خواب‌رفتگی غیر قرینه معمولا ناشی از ضربه، تحت فشار قرار گرفتن عصب، تومور و سکته مغزی است.

خطر ابتلا به ام‌اس :

از آنجا که در نیمی از بیماران ام اس، ضعف و بی‌حسی در یک یا چند اندام، به عنوان اولین نشانه بیماری دیده می‌شود، سوزن سوزن شدن انتهای دست‌ها و پاها و احساس فشار در اندام‌ها را نباید نادیده گرفت. معمولا این علائم طی ساعت‌ها و روزها در بیماری که در آستانه ابتلا به ام‌اس قرار دارد، ظاهر می‌شود، اما از سوی وی نادیده گرفته می‌شود در حالی که در کنار خواب‌رفتگی اندام‌ها علائمی چون دوبینی، تاری دید، نداشتن تعادل و اختلال ادراری، می‌تواند به تشخیص ام‌اس کمک کند.

سکته مغزی یا میگرن :

بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن و گز گز دور لب، صورت و دست‌ها، البته به طور نه‌چندان شایع در میگرن وجود دارد و می‌تواند در مواردی به تشخیص این نوع سردردها کمک کند. همچنین تشنج با بی‌حسی و گزگز لب‌ها، انگشتان، دست‌ها و پاها همراه است. به گفته این متخصص مغز و اعصاب بیماری‌‌های مفصلی مثل آرتریت رومائید (ورم مفاصل)، نقرس و عفونت‌‌های ویروسی و باکتریایی مفصل معمولا با عوارضی چون خواب‌رفتگی اندام‌ها همراه است.

 از آنجا که سلول‌‌های اعصاب محیطی، توانایی بازسازی مجدد را دارند، درمان خواب‌رفتگی معمولا موفقیت‌آمیز است. بر این اساس اصلی‌ترین توصیه برای پیشگیری و بهبود کامل این عارضه در چند کلمه خلاصه می‌شود: حفظ وزن ایده‌آل، اجتناب از مواجهه با سموم، تمرینات ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و اجتناب از مصرف الکل و سیگار.

خواب‌رفتن گز گز دست و پا را باید جدی گرفت، چون ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌های متابولیک مثل دیابت، تیروئید، عفونت‌ و کمبود ویتامین باشد. مهم‌تر آن‌که، ضعف و بی‌حسی ناگهانی در یک یا دو اندام بدن در شرایطی می‌تواند از بیماری ام‌اس یا سکته مغزی خبر دهد، اما خواب‌رفتن و گز گز  دست و پا در همه موارد خطرناک نیست و می‌تواند عارضه‌ای کوتاه‌مدت و ناشی از قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب یا عوارض مصرف دارو باشد.

منبع : .hidoctor.i

مطالب مرتبط:

آیا فشار خون پایین علت سردی دست و پا می شود

علل لرزش دست چیست؟

دلیل خشکی دست و راه درمان آن

 

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *