گرما برای بیماران مبتلا به ام اس مضر است

فصل تابستان با گرما و آفتاب سوزنده‌اش می تواند برای بیماران ام اسی بسیار آزار دهنده باشد. حتی افراد سالم هم با شروع تابستان از گرمای آن گله می کنند اما ام اسی ها بسته به شدت بیماری‌شان قادر به تحمل گرما نیستند و از بیرون رفتن و در معرض نور بودن می‌گریزند.

گرما برای بیماران مبتلا به ام اس مضر است

در بیماران مبتلا به ام اس پلاکهایی بر روی اعصاب (جایی که عمل تخریب میلین انجام گرفته)، تشکیل شده  که به خودی خود باعث کاهش توانایی در عملکرد اعصاب می شوند. افزایش حرارت نیز باعث کاهش سرعت نقل و انتقال پالس های عصبی در نواحی تخریب شده می گردد. گرمای تابستان می‌تواند یک فرد ام‌ اسی را دچار تشویش کند و هوای گرم به معنای علائم بیشتر این بیماری و در نتیجه درد و رنج بیشتر است. افزایش میزان فعالیت، هوای گرم، دوش آب گرم، سونا و وان‌های آب داغ می‌توانند منجر به بروز مشکلاتی برای فردی شوند که با ام‌اس زندگی می‌کند. درواقع افرادی که نسبت به گرما حساسیت بیشتری دارند و علائم این بیماری سریع‌تر در آنها پیشرفت می‌کند نسبت به کم شدن دمای بدن هم به مراتب حساس‌تر هستند و علائم آنها سریع‌تر از بین می‌رود. برای برخی از بیماران، کم تحملی نسبت به گرما تا حدی است که حتی اندک افزایش دما باعث ناتوانی و مختل شدن عملکرد آنها می شود. بنابراین چنین افرادی بهتر است برای زندگی به مکانهای جغرافیایی خنک تری نقل مکان کنند. موارد مرگی هم که گزارش شده مربوط به کسانی است که در حین حمام آفتاب یا حمام آب داغ، به علت بد شدن حالشان، توانایی خروج از آن محیط گرم را نداشته و متاسفانه جان خود را از دست داده اند.

برای پیشگیری از ابتلا به ام اس، هرچند نمی توانیم عوامل ژنتیکی را تغییر دهیم اما می‌توانیم عوامل محیطی را مد نظر قرار دهیم.  استرس های روحی و هیجانات در بروز ام اس تاثیر مستقیم دارد و افراد مستعد این بیماری در زمان استرس و هیجان علائم بیماری‌شان ظهور می کند. بنابراین باید با مشکلات و مسائل زندگی با آرامش و به طور منطقی برخورد کنیم و به دنبال حل آن مسئله باشیم تا اینکه مضطرب شویم. مطالعات دانشمندان نشان داده که کمبود ویتامین D در بروز بیماری ام اس تاثیر دارد. بنابراین با یک آزمایش خون ساده می‎توان از کمبود این ویتامین خبردار شد. برای پیشگیری از این بیماری باید از مصرف لبنیات پرچرب، غذاهای سرخ‌کردنی، پرچرب، پروتئینی یا غذاهای پرکالری، خیلی شور و کنسروی پرهیز کرد. 

منبع: yjc.ir

مطالب مرتبط: 

ژن مرتبط با بیماری ام اس کشف شد!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *