با کودک بیش فعال در مهمانی‌های عید چه کنیم؟

معمولا در دید و بازدیدهای عید شیطنت‎ و سر و صدای بچه‎ها برای بعضی از والدین دردسر ساز می‎شود تا جایی که بعضی از والدین مجبور کودکان را همراه خودشان به مهمانی نبرند یا به سختی می‎توانند آنها را در منزل دیگران کنترل کنند به خصوص وقتی با کودکان بیش فعال سر و کار داریم این وضعیت به مراتب سخت‎تر می‏‌شود. در این مطلب چند توصیه از زبان روانشناسان کودک برای کنترل کودکان در این شرایط مطرح کرده‌ایم.

کودکان بیش فعال بیش فعال با کودک بیش فعال در مهمانی‌های عید چه کنیم؟ image 13941225567365

۱- حتما قبل از رفتن به مهمانی، درباره جایی که می‌خواهید بروید و افرادی که ممکن است کودک با آنها ملاقات کند، حرف بزنید تا آمادگی وارد شدن به آن مکان را داشته باشد و بدرفتاری نکند. بچه‌ها در مهمانی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند و این مساله زمینه بدقلقی آنها را فراهم می‌کند.

۲- انتظاری که از کودک دارید را خیلی واضح و روشن بیان کنید. دقیقا بگویید که در مهمانی چه کار کند و قول دهید اگر رفتارش خوب بود بعد از مهمانی به او جایزه خواهید داد. فراموش نکنید بلافاصله بعد از مهمانی جایزه کودک را بدهید. البته جایزه باید کوچک و ارزان باشد و آن را در کیفتان همراه داشته باشید. اگر فعالیتی به عنوان جایزه در نظر گرفتید، باید حتما بلافاصله انجامش دهید.

۳- کودکان بیش فعال به‌خاطر نداشتن تمرکز یادشان می‌رود خواسته‌ شما چه بوده و لازم است با پیام‌های لمسی مثل گرفتن دستشان لمس و نوازش سر یا صورت آنها و با مهربانی یادآور شوید، چه قراری باهم داشتید و در ازای آن چه جایزه‌ای منتظرش هست. اشاره با چشم و علامت دادن که برای بچه‎های معمولی موثر است در مورد این کودکان تاثیری ندارد.

۴- بهتر است برای انتقال پیام‌ها و قوانین به کودکان بیش فعال از تصاویر کمک بگیرید. مثلا عکس پریدن کودک روی مبل یا بچه‌ای در حال شیرجه‌زدن در ظرف میوه را در جایی نصب کنید و روی آن علامت ممنوع بزنید، تا کودک بداند این کار را نباید بکند.

۵- تنبیه‌ کردن کودکان بیش فعال کاملا اثر معکوس دارد و بعد از مدتی خودتان از تنبیه بی‌نتیجه خسته می‎شوید. اگر کودک به قول و وعده‌تان پایبند نشد، تاکید کنید مهمانی را ترک می‌کنید و دفعه بعد او را نخواهید برد. حتما بایدسر حرفتان بمانید و آن را اجرا کنید. در عوض اگر می‌بینید فرزندتان به قانون شما احترام می‌گذارد، بلافاصله آن را بازگو کنید و در حضور دیگران تحسینش کنید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

آیا کودک من بیش فعال است؟

عوارض تنبیه بدنی چیست؟

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *