bبا کودک بیش فعال در مهمانی‌های عید چه کنیم؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
با کودک بیش فعال در مهمانی‌های عید چه کنیم؟

معمولا در دید و بازدیدهای عید شیطنت‎ و سر و صدای بچه‎ها برای بعضی از والدین دردسر ساز می‎شود تا جایی که بعضی از والدین مجبور کودکان را همراه خودشان به مهمانی نبرند یا به سختی می‎توانند آنها را در منزل دیگران کنترل کنند به خصوص وقتی با کودکان بیش فعال سر و کار داریم این وضعیت به مراتب سخت‎تر می‏‌شود. در این مطلب چند توصیه از زبان روانشناسان کودک برای کنترل کودکان در این شرایط مطرح کرده‌ایم.

کودکان بیش فعال

۱- حتما قبل از رفتن به مهمانی، درباره جایی که می‌خواهید بروید و افرادی که ممکن است کودک با آنها ملاقات کند، حرف بزنید تا آمادگی وارد شدن به آن مکان را داشته باشد و بدرفتاری نکند. بچه‌ها در مهمانی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند و این مساله زمینه بدقلقی آنها را فراهم می‌کند.

۲- انتظاری که از کودک دارید را خیلی واضح و روشن بیان کنید. دقیقا بگویید که در مهمانی چه کار کند و قول دهید اگر رفتارش خوب بود بعد از مهمانی به او جایزه خواهید داد. فراموش نکنید بلافاصله بعد از مهمانی جایزه کودک را بدهید. البته جایزه باید کوچک و ارزان باشد و آن را در کیفتان همراه داشته باشید. اگر فعالیتی به عنوان جایزه در نظر گرفتید، باید حتما بلافاصله انجامش دهید.

۳- کودکان بیش فعال به‌خاطر نداشتن تمرکز یادشان می‌رود خواسته‌ شما چه بوده و لازم است با پیام‌های لمسی مثل گرفتن دستشان لمس و نوازش سر یا صورت آنها و با مهربانی یادآور شوید، چه قراری باهم داشتید و در ازای آن چه جایزه‌ای منتظرش هست. اشاره با چشم و علامت دادن که برای بچه‎های معمولی موثر است در مورد این کودکان تاثیری ندارد.

۴- بهتر است برای انتقال پیام‌ها و قوانین به کودکان بیش فعال از تصاویر کمک بگیرید. مثلا عکس پریدن کودک روی مبل یا بچه‌ای در حال شیرجه‌زدن در ظرف میوه را در جایی نصب کنید و روی آن علامت ممنوع بزنید، تا کودک بداند این کار را نباید بکند.

۵- تنبیه‌ کردن کودکان بیش فعال کاملا اثر معکوس دارد و بعد از مدتی خودتان از تنبیه بی‌نتیجه خسته می‎شوید. اگر کودک به قول و وعده‌تان پایبند نشد، تاکید کنید مهمانی را ترک می‌کنید و دفعه بعد او را نخواهید برد. حتما بایدسر حرفتان بمانید و آن را اجرا کنید. در عوض اگر می‌بینید فرزندتان به قانون شما احترام می‌گذارد، بلافاصله آن را بازگو کنید و در حضور دیگران تحسینش کنید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

آیا کودک من بیش فعال است؟

عوارض تنبیه بدنی چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *