کوآنزیم Q10 چیست؟

کوآنزیم Q10 همان چیزی است که از سوخت و ساز بدن پشتیبانی کرده و شما را زنده نگه می‌دارد. بدون کوآنزیم Q10، بدن شما نمی‌تواند انرژی تولید کند. کمبود این ماده در بدن نادر است زیرا بدن خودش آن را می‌سازد و شما آن را از طریق انواع مواد غذایی دریافت می‌کنید. اما استفاده از مکمل آن می‎تواند به درمان برخی بیماری‎ها کمک کند. 

Q10سلول‎های بدن قند را به انرژی تبدیل می‌کنند و این کار را بدون حضور CoQ-10 نمی‎توانند انجام دهند. علاوه بر این کوآنزیم Q-10 یک آنتی اکسیدان مهم است که رادیکال‌های آزاد را قبل از آنکه به چربی‌های ساختاری در غشای سلولی آسیب برسانند، خنثی می‌کند.  اگر شما سالم هستید و یک رژیم غذایی متعادل می‌خورید، لازم نیست در مورد کمبود COQ10 نگران باشید. اگرچه سطوح COQ10 بطور طبیعی با افزایش سن شما پایین می‌آید، اما این لزوما منجر به کمبود نمی‌شود. اما برخی از داروها و شرایط پزشکی ممکن است سطوح COQ10 را کاهش دهند. بعنوان مثال اختلالات میتوکندری ژنتیکی نادر، باعث کمبود می‌شوند، در حالیکه سطوح خونی پایین در افراد مبتلا به دیابت، سرطان و نارسایی احتقانی قلب نیز یافت می‌شود. داروهای کاهش دهنده کلسترول نیز ممکن است با توانایی بدن شما برای سنتز COQ10 تداخل داشته باشند. همچنین اگر از مسدود کننده‌های بتا، داروهای ضد افسردگی یا درمان فشار خون بالا استفاده می‌کنید، ممکن است به کوآنزیم Q-10 بیشتری نیاز داشته باشید.

بهترین منابع CoQ-10، گوشت، مرغ، و ماهی هستند. کنجد، پسته، توت فرنگی، پرتقال، کلم بروکلی و تخم مرغ همگی حاوی CoQ-10 هستند. دوزهای توصیه شده CoQ-10 از ۳۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم در روز تغییر می‌کنند. علاوه بر مواد غذایی، می‎توانید مکمل آن را نیز مصرف کنید. در حالیکه این مکمل برای اکثر افراد بی خطر است اما اگر باردار هستید، یا داروی خاصی مصرف می‌کنید یا بیماری قلبی، دیابت، بیماری کلیه، یا فشار خون بالا دارید، بدون مشورت با پزشک نباید از این مکمل استفاده کنید. CoQ-10 ممکن است سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به سرطان را تقویت کند و یا برای کاهش فشار خون مفید باشد. 

منبع: fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط: 

ویتامین D از سرطان پیشگیری می‌کند!

مکمل کلسیم باعث سنگ کلیه می‎شود

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *