کم کاری تیروئید دلیل کوتاهی قد کودکان!

کوتاهی قد، علت شایعی برای مراجعه کودکان و نوجوانان به متخصصان غدد است. یکی از عمده ترین بیماری هایی که منجر به کوتاهی قد در کودکان می شود، کم کاری تیروئید است که البته اگر به موقع تشخیص داده شود و  قبل از بسته شدن صفحات استخوانی درمان شود، مشکلی در قد کودک ایجاد نمی کند.

کم کاری تیروئید دلیل کوتاهی قد کودکان!

بعضی از پدر و مادرها می‌خواهند هرطور که هست، قد فرزندشان را افزایش دهند. برای همین هم به فکر هورمون رشد می‌افتند. اما در قدم اول باید علت کوتاهی قد کودک مشخص شود زیرا اگر کم‌کاری تیرویید وجود دارد، باید درمان شود. تشخیص کمبود هورمون رشد تا زمانی که کم‌کاری تیرویید به طور کامل اصلاح نشود، امکان‌پذیر نیست. چون در حضور کم‌کاری تیرویید، ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز، کاهش می‌یابد. علایم بیماری کم کاری تیروئید، کند ذهنی، خواب آلودگی، خستگی مفرط و فراموش کاری های پیاپی است که پدر و مادر ها باید با دیدن هر یک از این علائم  به پزشک متخصص مراجعه کنند. برای کم کاری تیروئید معمولا داروی لووتیروکسین تجویز می‌شود که این دارو در بافت‌ها به هورمون تری یدوتیرونین (T3) تبدیل می‌شود و سطح مناسبی از T3 که هورمونی فعال‌تر از T4 است را ایجاد می‌کند. 
علاوه بر دارو درمانی برای حل مشکل این کودکان باید به تغذیه آنها نیز توجه داشت. غذاهای دریایی ، انواع سبزیجات ، لبنیات و تخم مرغ که حاوی مقادیر متفاوتی از ید هستند برای افراد مبتلا به تیروئید توصیه می شود. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند این بیماران از خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین C مثل توت فرنگی و هندوانه و موز و هم چنین ویتامین A مثل تخم مرغ و سبزی های سبز رنگ غافل نشوند. خوردن بسیاری از خوراکی‌ها مانند غذاهای پرچرب و  کلم خام برای افرادی که کم کاری تیروئید دارند، مضر است و ممکن است بیشتر منجر به آسیب بدنی این افراد شود.
منبع: yjc.ir
مطالب مرتبط: 

 

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *