بین کم خونی و مرگ ناشی از سکته ارتباط وجود دارد!

محققان اسکاتلندی در تحقیقات جدید خود دریافتند افراد مسنی که دچار سکته شده‎اند و مبتلا به کم خونی (آنمی) هم هستند بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سکته هستند. محققان این مطالعه توصیه می‎کنند اگر مبتلا به کم خونی هستید و دچار سکته نیز شده‌اید باید درمان کم خونی را بسیار جدی بگیرید.

بین کم خونی و مرگ ناشی از سکته ارتباط وجود دارد!

محققان دانشگاه آبردین اسکاتلند داده های بیش از ۸۰۰۰ بیمار سکته ای با میانگین سنی ۷۷ سال را که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ در بریتانیا در بیمارستان بستری شده بودند را مورد بررسی قرار دادند. این محققان همچنین ۲۰ مطالعه قبلی که در مجموع شمار شرکت کنندگان را به ۳۰ هزار نفر می رساند، نیز بررسی کردند و در نهایت نتایج پژوهش‌ها نشان داد از بین هزاران بیمار سکته ای، آنهایی که مبتلا به کم‎خونی هستند، ۱.۵ تا ۲ برابر دیگر بیماران سکته ای در معرض ریسک مرگ در مدت یک سال بعد از سکته هستند. نتایج مطالعه نشان داد در حدود ۲۵ درصد بیماران سکته ای مبتلا به کم خونی بودند و این شرایط با ریسک بالای مرگ تا یک سال بعد از بروز سکته ارتباط داشت.

کم‌خونی در بیماران سکته ای متداول است. در مجوع افراد مسن تر مبتلا به آنمی یا کم‎خونی هستند. کم خونی ناشی از میزان پایین هموگلوبین است، پروتئین های موجود در سلول های قرمز خون که اکسیژن را به سراسر بدن حمل می کنند. از این مطالعه نمی‎توان نتیجه گرفت که درمان کم خونی موجب پیشگیری از سکته خواهد شد، اما همانند بسیاری از شرایط، افراد مبتلا به کم‎خونی باید به فکر درمان این مشکل شان باشند. به گفته محققان، هر دو حالت سطح بالا و پایین هموگلوبین با ریسک بالای مرگ بعد از سکته مرتبط هستند. افزایش سطح هموگلوبین با پیامدهای ضعیف تر و ریسک بالاتر مرگ، عمدتا اولین ماه بعد از بروز سکته مرتبط است.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

اگر کم‌خونی دارید، انجیر بخورید

خواب بی کیفیت منجر به سکته مغزی در سالمندان می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *