کم‌خوابی باعث سرماخوردگی می‎شود

مطالعات جدید، اطلاعات پزشکی جالبی در مورد ارتباط کمبود خواب و احتمال دچار شدن به انواع بیماری‎ها مطرح کرده است. محققان می‌گویند کمبود خواب احتمال دچار شدن به سرماخوردگی را ۴ برابر بیشتر می‎کند.

کم‌خوابی باعث سرماخوردگی می‎شود

در این مطالعه افرادی را در معرض ویروس سرماخوردگی قرار دادند این افراد از سلامتی کامل برخوردار بودند و سن آنها بین ۱۸ تا ۵۵ سال بوده است. افرادی که کمتر از ۶ ساعت خواب شبانه داشتند ۴/۲ برابر بیشتر و کسانی که کمتر از ۵ ساعت خوابیده بودند ۴/۵ برابر بیشتر از کسانی که بیش از ۷ ساعت خواب شبانه داشتند، به سرماخوردگی مبتلا شدند. مطالعه دیگری نیز ارتباط بین کمبود خواب و دچار شدن به بیماری سرطان و دیگر بیماری‎های مزمن را مطرح کرده است. در این تحقیقات دانشمندان عوامل تاثیر گذار دیگر مثل سن، وزن، چاقی و لاغری، درآمد، تحصیلات، سطح استرس، وضعیت سیگار کشیدن و ورزش را نیز در نظر گرفتند و نهایتا به این نتیجه رسیدند که جدای از این عوامل فقط کمبود خواب چنین تاثیری می‎تواند در ابتلا به بیماری‎ها داشته باشد. 

ارتباط کمبود خواب با سیستم ایمنی بدن به خوبی ثابت شده است. خواب کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها می‌شود. پزشکان درباره افزایش کم‌خوابی بین مردم ابراز نگرانی کردند. آمارها نشان می‎دهد ۲۰ درصد از مردم روزانه کمتر از ۶ ساعت می‎خوابند و این یعنی افزایش ابتلا به بیماری‎ها. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

به جای قرص خواب، آب آلبالو بخورید

چند ماده غذایی برای تنظیم خواب شبانه

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *