کمبود خواب به کلیه ها آسیب می‎زند

اطلاعات پزشکی جدید ثابت کرده است که خواب کمتر از ۵ ساعت می‎تواند باعث بیماری کلیه به خصوص برای زنان شود. برترین پزشکان عادات خواب هزاران زن را مورد بررسی قرار دادند و در نهایت مشاهده کردند که بین کمبود خواب و اختلال عملکرد کلیه‎ها ارتباط وجود دارد.

کلیه

محققان این مطالعه می‎گویند زنانی که ۵ ساعت یا کمتر از ۵ ساعت می‎خوابند در مقایسه با زنانی که ۷ الی ۸ ساعت در شب می‎خوابند ۶۵ درصد بیشتر در معرض خطر بیماری‎ها و مشکلات کلیه هستند. این بسیار نگران کننده است زیرا به طور کلی در ۲۰ سال اخیر میانگین خواب شبانه مردم کاهش یافته است. هر فرد باید به طور میانگین ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشد که در حال حاضر این رقم در حدود ۵/۶ ساعت است و در حال کاهش یافتن است. البته از این مطالعه نمی‎توان نتیجه گرفت که خواب بیشتر باعث افزایش و بهبود عملکرد کلیه‎ها خواهد شد یا اینکه بعد از اینکه بیماری کلیه ایجاد شد، افزایش میزان خواب می‎تواند باعث بهبود بیماری شود. تحقیقات بیشتری در این زمینه باید انجام گیرد.

بهترین پزشکان آمریکایی در این تحقیقات متوجه شدند که ممکن است کمبود خواب باعث بروز بیماری‎هایی شود که این بیماری‎ها با کاهش عملکرد کلیه‎ها در ارتباط هستند، مثل دیابت یا فشار خون بالا. دیابت و فشار خون بالا معمولا در افرادی دیده می‌شود که کمبود خواب دارند و این دو بیماری از مهمترین عوامل بروز بیماری کلیوی هستند. تنظیم ساعت بدن نیز در این زمینه می‎تواند تاثیر گذار باشد. میزان فعالیت کلیه‎ها در طول روز با شب و هنگام خواب متفاوت است. زیرا فعالیت بدن در این زمان‎ها متفاوت است. در نتیجه بی‎خوابی ممکن است تنظیم ساعت بدن را به هم بزند و باعث بروز مشکلات در عملکرد کلیه‎ها شود.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

روش‌های حفظ سلامت کلیه‌ها

مکمل کلسیم باعث سنگ کلیه می‎شود

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *