کلسترول خوب می‎تواند در دوران یائسگی خطرناک باشد

اطلاعات پزشکی بدست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد HDL که آن را با نام کلسترول خوب می‌شناسیم، می‌تواند برای زنانی که در دوران یائسگی هستند یعنی سیکل قاعدگی آنها به پایان رسیده، خطرناک باشد.

کلسترول

برترین پزشکان و محققان آمریکایی در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که در دوران یائسگی HDL به جای اینکه از تشکیل پلاک‌ها در عروق خونی یا شریان‌ها جلوگیری کند باعث افزایش تشکیل آنها و در نتیجه سخت شدن رگ‌ها یا گرفتگی عروق (تصلب شرایین) می‎شود که منجر به بیماری قلبی و عروقی خواهد شد. تصور بهترین پزشکان تا کنون این بوده که HDL از زنان در برابر بیماری‎های قلبی محافظت می‎کند. در واقع تا قبل از دوران یائسگی این تاثیر مثبت را دارد. اما در دوران یائسگی HDL باعث افزایش پلاک‎ها در رگ‌های خونی می‌شود. البته این موضوع به عوامل دیگری مثل اضافه وزن یا میزان کلسترول بد خون (LDL) نیز بستگی دارد. 

بهترین پزشکان دلیل اینکه چرا ممکن است HDL اثرات بدی بر سلامت قلب و عروق بگذارد را این گونه توضیح می‌دهند، در دوران یائسگی طبیعت HDL تغییر می‌کند و دیگر برای جلوگیری از مشکلات قلبی موثر نیست. با پایان یافتن قاعدگی در زنان تغییرات بیولوژیکی زیادی در بدن آنها رخ می‎دهد. از این تغییرات می‎توان به اضافه شدن چربی در شکم و اطراف قلب اشاره کرد که باعث التهاب مزمن در بدن زنان می‎شود و ممکن است سبب تبدیل شدن کلسترول خوب به بد شود.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:  

تغذیه مناسب برای دوران یائسگی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *