کشف داروی آلزایمر!

اطلاعات پزشکی به دست آمده از تحقیقات دانشمندان انگلیسی در دانشگاه کمبریج نشان می‎دهد دارویی به نام bexarotene که در حال حاضر برای درمان سرطان استفاده می‎شود، می‎تواند در آینده نزدیک توسط میلیون‎ها نفر در سراسر دنیا که در دهه ۳۰ یا ۴۰ عمر خود هستند برای پیشگیری از بیماری آلزایمر در دوران سالمندی استفاده شود. 

آلزایمر

برترین پزشکان در این تحقیقات دریافتند این دارو از تشکیل پلاک‌های پروتئینی در مغز که باعث بیماری آلزایمر می‌شوند، جلوگیری می‎کند. این تحقیقات هنوز در مرحله آزمایشگاهی است و تا مرحله کلینیکی و آزمایش روی انسان فاصله زیادی دارد. اما از آنجایی که این دارو در حال حاضر توسط سازمان غذا و دارو برای درمان سرطان تائید شده است، تاثیرات آن روی مکانیزم بدن انسان و عوارض جانبی احتمالی آن شناخته شده است و نیاز به تحقیقات گسترده در مورد آن نیست.

با توجه به اینکه پلاک‎های پروتئینی بتا آملوئیدی در مغز در مراحل اولیه بیماری آلزایمر مشاهده می‎شود و پزشکان اعتقاد دارند تشکیل این پلاک‎ها در دهه ۴۰ عمر افراد و حتی زودتر آغاز می‌شود. برای پیشگیری از آلزایمر در سنین بالا بهتر است افراد مستعد این بیماری استفاده از داروی bexarotene را در دهه ۳۰ عمر خود آغاز کنند. محققان این مطالعه اعتقاد دارند تجویز این دارو برای کسانی که در مراحل پیشرفته آلزایمر قرار دارند و دیگر حتی اعضای خانواده خود را نمی‎شناسند نمی‌تواند مفید باشد، اما اگر در مراحل اولیه بیماری یا قبل از بروز نشانه‌های بیماری استفاده شود، می‎تواند برای پیشگیری بسیار موثر باشد. 

منبع: www.independent.co.uk

مطالب مرتبط: 

کم خوابی آلزایمر می‎آورد!

کشف جدید در مورد علت بیماری آلزایمر

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *