چه کسانی به واکسن آنفولانزا نیاز دارند؟

با رسیدن فصل پاییز نوشته «واکسن آنفولانزا رسید» روی در داروخانه‌ها توجه ما را جلب می‎کند. اما آیا همه باید این واکسن را تزریق کنند؟ پزشکان می‎گویند تمام افراد بالاتر از ۶ ماه به این واکسن نیاز دارند، حتی اگر تا به حال دچار آنفولانزا نشده باشند. 

واکسن آنفولانزا واکسن آنفولانزا چه کسانی به واکسن آنفولانزا نیاز دارند؟

اما این واکسن برای افرادی اهمیت بیشتری دارد و ضروری‌تر است. برای مثال افراد مبتلا به آسم، بیماری ریوی، بیماری قلبی عروقی، زنان باردار، سالمندان بالاتر از ۶۵ سال، کودکان کمتر از ۵ سال، کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مثلا بیماران مبتلا به ایدز (HIV/AIDS) و سرطان و یا کسانی که از فرد مبتلا به این بیماری نگهداری و مراقبت می‌کنند. این افراد بیشتر در خطر ابتلا هستند و معمولا بیماری آنفولانزا اثرات شدیدتری روی آنها دارد و منجر به بروز مشکلات سلامتی بیشتری می‌شود. حتی اگر شما کاملا سالم هستید و بدن قوی دارید ممکن است خانواده و دوستان و همکاران‌تان اینطور نباشند پس برای پیشگیری از انتشار ویروس بهتر است واکسن آنفولانزا بزنید.

این واکسن از ویروس مرده آنفولانزا درست شده است و چون این ویروس فعال نیست امکان ندارد شما را به بیماری مبتلا کند. فقط باعث می‎شود بدن یاد بگیرد که ویروس آنفولانزا چه شکلی است و چگونه می‌توان با آن مبارزه کرد. دو هفته بعد از تزریق طول می‎کشد تا بدن بتواند آماده شود و در مقابل ویروس مقاومت کند. یک سوال مهم که پیش می‎آید، این است که چطور ممکن است که واکسن آنفولانزا تزریق کنید و باز هم به بیماری مبتلا شوید. برترین پزشکان و دانشمندان هر سال ۳ یا ۴ نوع ویروس آنفولانزا که حدس می‎زنند در آن سال بیشتر شیوع داشته باشد و یا خطرناک باشد را شناسایی می‎کنند. بنابراین افراد فقط در برابر همان چند نوع ویروس محافظت می‌شوند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان آنفولانزا

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *