چه کسانی به واکسن آنفولانزا نیاز دارند؟

با رسیدن فصل پاییز نوشته «واکسن آنفولانزا رسید» روی در داروخانه‌ها توجه ما را جلب می‎کند. اما آیا همه باید این واکسن را تزریق کنند؟ پزشکان می‎گویند تمام افراد بالاتر از ۶ ماه به این واکسن نیاز دارند، حتی اگر تا به حال دچار آنفولانزا نشده باشند. 

واکسن آنفولانزا

اما این واکسن برای افرادی اهمیت بیشتری دارد و ضروری‌تر است. برای مثال افراد مبتلا به آسم، بیماری ریوی، بیماری قلبی عروقی، زنان باردار، سالمندان بالاتر از ۶۵ سال، کودکان کمتر از ۵ سال، کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مثلا بیماران مبتلا به ایدز (HIV/AIDS) و سرطان و یا کسانی که از فرد مبتلا به این بیماری نگهداری و مراقبت می‌کنند. این افراد بیشتر در خطر ابتلا هستند و معمولا بیماری آنفولانزا اثرات شدیدتری روی آنها دارد و منجر به بروز مشکلات سلامتی بیشتری می‌شود. حتی اگر شما کاملا سالم هستید و بدن قوی دارید ممکن است خانواده و دوستان و همکاران‌تان اینطور نباشند پس برای پیشگیری از انتشار ویروس بهتر است واکسن آنفولانزا بزنید.

این واکسن از ویروس مرده آنفولانزا درست شده است و چون این ویروس فعال نیست امکان ندارد شما را به بیماری مبتلا کند. فقط باعث می‎شود بدن یاد بگیرد که ویروس آنفولانزا چه شکلی است و چگونه می‌توان با آن مبارزه کرد. دو هفته بعد از تزریق طول می‎کشد تا بدن بتواند آماده شود و در مقابل ویروس مقاومت کند. یک سوال مهم که پیش می‎آید، این است که چطور ممکن است که واکسن آنفولانزا تزریق کنید و باز هم به بیماری مبتلا شوید. برترین پزشکان و دانشمندان هر سال ۳ یا ۴ نوع ویروس آنفولانزا که حدس می‎زنند در آن سال بیشتر شیوع داشته باشد و یا خطرناک باشد را شناسایی می‎کنند. بنابراین افراد فقط در برابر همان چند نوع ویروس محافظت می‌شوند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان آنفولانزا

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *